Alanyaspor’da Fırat Uğur’dan UCI Nirvana Gran Fondo World Series’te muvaffakiyet

Beykozlu

New member
AJANSSPOR – HABER

Doğuştan bedensel engelli 25 yaşındaki Alanyaspor Bisiklet Grubu sportmeni Fırat Uğur, iki bacağı olmamasına karşın protezlerle pedal çevirerek büyük başarılara imza atıyor.

Uğur, 19-34 yaş kümesinde şampiyon oldu

Alanyaspor Bisiklet Ekibi sportmeni Fırat Uğur, Antalya’da düzenlenen Milletlerarası Bisiklet Birliği (UCI) Nirvana Gran Fondo World Series’te 70 kilometrelik para bisiklet yarışının 19-34 yaş kümesi şampiyonu oldu.

Paralimpik kategoride üçüncü oldu

Öte yandan Bisiklet tutkunu olan Fırat Uğur, kısa müddette bu kısımda ilerleme göstererek, Muğla’nın Bodrum ilçesinde geçen yıl katıldığı birinci gran fondo tertibinde paralimpik kategoride üçüncülük elde etti.

Para cycling’de büyük başarı

2022 yılının 17-20 Kasım’da gerçekleştirilen UCI Nirvana Gran Fondo World Series’te 70 kilometrelik para bisiklet (para cycling) yarışında ise Fırat Uğur, 19-34 yaş kümesinde 1 saat 44 dakika 51 saniyelik derecesiyle de şampiyon oldu.

“Benim için fazlaca büyük onur”

Elde ettiği başarılarla ilgili AA’ya konuşan Fırat Uğur, “Bir paralimpik yarışçısı olarak benden daha âlâ olan atletler içinde yer almak, benim için fazlaca büyük onur. Onlarla neredeyse tıpkı derecede bir performans sergilemem fazlaca güzel oldu. Kendi kategorimde birincilik elde ederek gayretlerimi taçlandırmış oldum.” dedi.

“hiç bir biçimde pes etmiyorum”

Şehir bisikletiyle gezme fikriyle başladığı bisiklet sporunda yarış pistinde yol aldığını lisana getirwn Uğur, “Engelli olmama karşın, beşerler bir saat çalışıyorsa, ben iki saat çalışarak daha fazla emek sarf ediyorum. Önümdeki manileri bir bir aşıyorum. Yeri geliyor bacaklarımda yaralar oluşuyor, ağrılar, sancılar oluyor. kimi vakit protezimin kırıldığı da oluyor ancak hiç bir biçimde pes etmiyorum.” dedi.

Alanyaspor açıklaması

Corendon Alanyaspor’a transferiyle ilgili de konuşan Fırat Uğur, “Corendon Alanyaspor, kendi bisiklet kadrosu bünyesinde müsabakamı istedi. Ben de hayli keyifli oldum ve bu teklifi memnuniyetle kabul ettim. Turuncu-yeşilli ekip ismine geçen yıl Patara’daki gran fondo yarışında birinciliğe ulaştım.” dedi.

“Birfazlaca milletlerarası yarışta kürsüde yer aldım”

Uğur, “Aynı sene İzmir’deki yarışta bir daha birincilik sevinci yaşadım. Ayrıyeten bugüne kadar katıldığım daha biroldukça memleketler arası yarışta ikincilik, üçüncülük derecelerimle kürsüde yer aldım.” dedi.