Alman profesyonel Gabriel Clemens’e tarihi bir şans

Beykozlu

New member
Dart profesyoneli Gabriel Clemens, Dünya Kupası’nda çeyrek finale yükselen ve böylece tarih yazan ilk Alman olmak için büyük bir fırsata sahip.

Normalde çok nazik olan Alman devi, standartlarına göre çıldırmıştı. Gabriel Clemens mutluluktan uçmak istermiş gibi kollarını açtı, sonra yumruklarını kaldırdı ve ilkel bir çığlık attı. Ally Pally’de, yüksek sesli Alman taraftarlar defalarca “Oh, ne kadar güzel” şarkısını söylediler ve Thomas Müller de Münih’in varoşlarında evinde tezahürat yaptı. FC Bayern oyuncusu, “Ne harika bir dart maçı” diye tweet attı.

Her şeyden önce: Ne heyecan verici bir maç. Clemens daha sonra Sport1’de “Aslında ölmüştüm” diye itiraf etti. Galler’den rakibi Jim Williams imkanlarının ötesinde oynadığı için öldü, hatta setlerden sonra skor 2:3 iken ona karşı dart yaptığı için öldü. “Genellikle,” dedi Clemens, “Jim altıncı seti yapar ve ben yokum.” Ama bu gerilimde hiçbir şey normal değildi.

Gerwyn Price, ‘Gaga’yı Övdü

“Alman Devi” yalpaladı ama düşmedi. Aksine: 4:3 kazandı, son 16 turunda ve şimdi sürpriz bir şekilde dünyanın dokuzuncu Danny Noppert’i (Hollanda) turnuvadan eleyen Scot Alan Soutar ile karşı karşıya.

Clemens, “Bir şekilde kafamı ipten çıkarmayı başardım,” dedi. Bir şekilde? Belirleyici sette, tercih edilen Saarlander 0:2 gerideydi ama sonra aniden her şeyi yaptı – son setteki 112.08 sayı ortalaması olağanüstüydü. DAZN’de eski dünya şampiyonu Gerwyn Price, “Bence hayatının en iyi üç ayağını 0:2’de oynadı. Onu hiç bu kadar ‘klinik’ görmemiştim”, atışlarında bu kadar kesin, dedi.

imago görüntüleri 1021089016
imago görüntüleri 1021089016

Alan Soutar: Clemens’in son 16 turundaki rakibi. (Kredi: IMAGO/Shane Healey)

Yani Price’ın kendisini neyin beklediğine dair bir fikri var: Clemens ve 2021’in şampiyonu Galli, çeyrek finalde karşılaşabilir. Dünya Kupası’nda sekizinci tura ulaşmak, Alman dart profesyonelleri için bir ilk olacak. Florian Hempel’in 2. turda ve Martin Schindler’in 3. turda elenmesinin ardından Clemens, bunu hâlâ yapabilen tek Alman oyuncu.

Clemens için 16. tur, 2020’de ulaştığı her şeye rağmen, yalnızca bir mola olabilir: O sırada, çok sevilen savunma şampiyonu Peter Wright’ı şaşırtıcı bir şekilde yendi. Geçen yılki zafer de İskoç’a şans getirmedi: 52 yaşındaki üçüncü turda hüküm süren şampiyon olarak yine başarısız oldu, dünyanın iki numarası Belçikalı Kim Huybrechts’e 1:4 yenildi.