Bakan Yanık: Ocakta muhtaçlık sahiplerine 4 milyar 897 milyon TL nakdi yardımda bulunduk

Beykozlu

New member
Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, tertipli toplumsal yardım programlarından faydalanan muhtaçlık sahibi vatandaşlara 4 milyar 897 milyon TL nakdi yardımda bulunduklarını deklare etti.

Bakan Yanık, ocak ayında muhtaçlık sahibi vatandaşlara yapılan nakdi yardımlara ait yazılı açıklama yaptı. Bakan Yanık, çeşitli toplumsal yardım programlarıyla takviyelerini sürdürdüklerini söyleyerek, “Elektrik yardımından barınma yardımına, toplumsal ekonomik dayanaktan konutta bakım yardımına, Genel Sıhhat Sigortası yardımından eğitim yardımına kadar birfazlaca başlıkta vatandaşlarımızı yalnız bırakmıyoruz” dedi.

143 milyon TL elektrik tüketim takviyesi

Bakan Yanık, sistemli toplumsal yardım programlarından faydalanan hanelere ocak ayı içerisinde 143 milyon TL elektrik tüketim takviyesi verdiklerini söz etti. Bakan Yanık, sıhhat garantisi olmayan ya da sıhhat sigortası primleri bakanlıkça karşılanan vatandaşların sıhhat hizmetlerinden yararlanabilmeleri için dayanakta bulunduklarını kaydetti. Bu doğrultuda Genel Sıhhat Sigortası primlerinin karşılandığını kaydeden Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın Toplumsal Güvenlik Kurumu’na ödemesi gereken 1,9 milyar TL’lik Genel Sıhhat Sigortası primini bakanlık olarak biz üstlendik. Ayrıyeten 2,6 milyon TL’lik hastane, ilaç, reçete, optik iştirak hissesi ismi altında ödenen meblağı da hak sahiplerine geri verdik” diye konuştu.

“Engelli vatandaşları aileleri ile destekliyoruz”

Engelli vatandaşlara yönelik siyasetler geliştirmenin yanı sıra ekonomik takviye de verdiklerini belirten Bakan Yanık, bu kapsamda 1,138 milyar TL engelli aylığını ve 957 milyon TL konutta bakım yardımını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdıklarını söz etti. Gereksinim sahibi ailelerin aile bütünlüğünü müdafaayı hedeflediklerini kaydeden ve bu doğrultuda toplumsal ekonomik takviye sunduklarını söyleyen Bakan Yanık, “Ekonomik niçinlerle çocuklarımızın ailelerinden uzaklaşmalarının, farklı ortamlarda büyümelerinin önüne geçerek onların kendi aileleriyle bir ortada, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini önemsiyoruz. Toplumsal ve ekonomik dayanak hizmeti ile gereksinim sahibi aileler çocuklarının başta eğitim olmak üzere öteki gereksinimlerini karşılayabiliyor. Bu doğrultuda ailelerimize toplamda 234,6 milyon TL takviyede bulunduk” sözünü kullandı.

“Kış mevsimi için 220 milyon TL aktarıldı”

Bakan Yanık, vatandaşların kış mevsiminden olumsuz etkilenmemeleri için yeni bir ek kaynak hazırladıklarını belirterek, “Vatandaşlarımızın kış aylarındaki muhtaçlıklarının karşılanmasına öncelik verdik. Bu kapsamda birinci etapta 220 milyon TL’yi toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına aktardık” dedi.

Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0- 2 yaş aralığında çocukların bulunduğu muhtaçlık sahibi hanelerin beslenme ve öz bakım gereksinimlerine yönelik olarak takviyede bulunduklarını belirten Bakan Yanık, bu 3 yardım kapsamında hak sahiplerinin hesaplarına toplamda 259 milyon TL’yi yatırdıklarını kaydetti. Bakan Yanık, ayrıyeten doğum daha sonrasında talep eden her vatandaşa doğum yardımı kapsamında 30,2 milyon TL takviye sağladıklarını bildirdi.

“Pandemi dayanakları sürüyor”

Bakan Yanık, Covid-19 niçiniyle hayata geçirilen Salgın Toplumsal Takviye Programı ile dönemsel muhtaçlık sahibi vatandaşlara dayanak olmaya devam ettiklerini bildirdi. e-Devlet üzerinden Faz-3 takviye müracaatının sürdüğünü belirten Bakan Yanık, ocak ayına ait 7,3 milyon TL Faz-3 ödemesi gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bakan Yanık, “Bu ay içerisinde aktardığımız 5,8 milyon TL’lik barınma yardımı ile oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sıhhatsiz meskenlerde yaşayan gereksinim sahibi vatandaşlarımızın meskenlerinin üretimi, bakım-onarımını gerçekleştirdik. Ocak ayı içerisinde gereksinim sahibi vatandaşlarımıza yönelik 4 milyar 897 milyon TL nakdi yardımda bulunduk” sözünü kullandı. (DHA)