“Bazı asiller şeytanla yatağa girer”

semaver

New member
Kamera önünde Prens Harry, İngiliz kraliyet ailesiyle yeniden hesaplaşıyor. Ayrıca 38 yaşındaki grevciler tamamen farklı tonlar.

Prens Harry konuşmanın başında “Hikayemi kendim anlatmak istiyorum” dedi. 10 Ocak’ta anı kitabı yayınlanmadan önce 38 yaşındaki üç röportaj verdi. İlki, İngiltere’de Pazar gecesi ITV tarafından gösterildi. The Royal, 20 yıldır arkadaş olduğu İngiliz gazeteci Tom Bradby’yi California’ya davet etti.

Prens Harry ve Tom Bradby birbirlerini 20 yılı aşkın süredir tanıyorlar.
Prens Harry ve Tom Bradby birbirlerini 20 yılı aşkın süredir tanıyorlar.

Prens Harry ve Tom Bradby birbirlerini 20 yılı aşkın süredir tanıyorlar. (Kaynak: ITV)

İkili, annesinin ani ölümünden, uyuşturucu deneyimlerinden ve aynı zamanda ailesiyle olan zor ilişkisinden bahsetti. Örneğin Harry, İngiliz kraliyet ailesini sorunlarla uğraştığı için sert bir şekilde eleştirdi. Kendisinden ve eşi Meghan’dan gelen birkaç iddiadan sonra, saray sorulduğunda kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmadı. “Sessizlik sağır edici.”

“Bu İngiltere’ye büyük zarar veriyor”

Kraliyet ayrıca ailesinin İngiliz tabloid medyasına hikayeler ve anlatılar yerleştirme stratejisini de eleştirdi. “Bazı asiller şeytanla yatağa girer.” Örneğin, kendisi, William ve Camilla arasındaki özel konuşmalar halka açık hale geldi. “Kraliyet iç kaynakları” aktarılsaydı, bu bilgi Saray’dan gelirdi. Muhabirler beslenecek ve anlatıyı sorgulamayacaktı. Harry, “İngiliz basınının şu anda davranış biçimi İngiltere’ye büyük zarar veriyor” dedi.

Prens, sert eleştirilerine rağmen ailesiyle barışmayı umar ama aynı zamanda “yaşananların sorumluluğunu ailemin üstlenmesini” ister. Devam etti: “Babamı ve erkek kardeşimi geri istiyorum ama şu anda onları tanımıyorum ve muhtemelen onlar da beni tanımıyor.” Bağışlama yüzde 100 ihtimaldir.

2005'ten bir fotoğraf: Prens Harry, babası Charles ve kardeşi William ile.
2005'ten bir fotoğraf: Prens Harry, babası Charles ve kardeşi William ile.

2005’ten bir fotoğraf: Prens Harry, babası Charles ve kardeşi William ile. (Kaynak: Pascal Le Segretain / Getty)

Ailemle aramızda bir uzlaşmanın tüm dünyayı etkileyeceğine gerçekten inanıyorum ve umuyorum” dedi. Belki bu safça ama buna inanıyor. Arada, Harry röportajda neredeyse gözyaşlarına yakın görünüyor. Ailesinin desteğini almamasına ve cephelerin sertleşmesine derinden pişmanlık duyuyor. Harry, “Burada oturup bir aile istiyorum” diyor. “Kurum değil, aile değil.”

William’ın Meghan ile ilişkisi hakkında şüpheleri vardı.

10 Ocak’ta Prens Harry’nin anı kitabı “Yedek” (Almanca: “Yedek”) yayınlanacak. Otobiyografiden ilk ayrıntılar Perşembe günü çoktan sızmıştı çünkü birkaç kitapçı eseri çok erken satışa sundu. Kitapta Harry’nin, bir tartışma sırasında onu yere fırlatıp yaraladığı söylenen ağabeyine karşı en ciddi suçlamaları yaptığı söyleniyor. Tetikleyiciler bu nedenle Meghan aleyhindeki iddialardı.

Prens William'ın Harry ve Meghan'ın ilişkisi hakkında şüpheleri vardı.
Prens William'ın Harry ve Meghan'ın ilişkisi hakkında şüpheleri vardı.

Prens William’ın Harry ve Meghan’ın ilişkisi hakkında şüpheleri vardı. (Kaynak: Getty Images)

Şimdi bile röportajda Harry, William’ın ilişkiden tamamen memnun olmadığını söyledi. Harry, 40 yaşındaki erkek kardeşine evliliğe karşı tavsiyede bulunmadı, ancak “şüphelerini çok erken dile getirdi” dedi. Kardeşi, bunun kendisi için “çok zor” olabileceği konusunda onu uyardı. “Belki de İngiliz gazetelerinin tepkisini tahmin etmişti.”

Röportaj Almanya’da da gösterilecek. 9 Ocak Pazartesi günü RTL, “Özel Özel: Harry – Röportaj” programı kapsamında saat 17.00’de Prens Harry ve Tom Bradby arasındaki sohbeti gösterecek. Moderatör Frauke Ludowig ve asalet uzmanı Michael Begasse, yayıncı kuruluşa göre sınıflandırmalar yapacak.