Bundesliga finali canlı blog | Liverpool Teknik Direktörü Klopp: “Umarım Dortmund kazanır”

Beykozlu

New member

Borussia Dortmund, Bayern Münih’i tahttan indirip 2012’den beri ilk şampiyonluğunu elde edecek mi? 2022/23 sezonunun 34. maç günü uzun zamandır olmadığı kadar heyecanlı geçecek. Canlı blogdaki tüm etkinlikleri takip edin.

Bir bakışta en önemli şeyler

Almanya futbolunun tamamı bugün Dortmund ve Köln’ü izliyor: BVB evinde Mainz 05’i ağırlıyor ve bir galibiyetle Bundesliga’nın kuruluşundan bu yana altıncı kez Almanya şampiyonu olabilir. BVB teknik direktörü Edin Terzic, “Henüz bitirmedik ama hazırız,” dedi önceden. “Takım olarak, kulüp olarak, şehir olarak. Cumartesi günü yolculuğumuzu galibiyetle taçlandırmak istiyoruz.”

2012’den beri ilk kez Bundesliga, FC Bayern’den farklı bir şampiyona sahip olacaktı. Münih artık şampiyonluğunu kendi başına savunamaz, 1. FC Köln’de kazanmak zorundalar ve Mainz’in Dortmund’a yardım edeceğini umarlar. Bayern teknik direktörü Thomas Tuchel, ikinci turda Dortmund’a meydan okumaktan kaçındı: “Kendimize yetecek kadar işimiz var. Tekrar kazanmalıyız ve çok sık olarak düşükten bir tepki göstermeliyiz.”

Bundesliga finali 15:30’da başlıyor (maçları t-online’da canlı takip edebilirsiniz) – ondan önceki tüm etkinlikleri canlı blogda bulabilirsiniz.

Dortmundlu taraftarlar kilisede şarkı söylüyor

09:02 – Almanya şampiyonluğu mücadelesinde, lig lideri Borussia Dortmund’un taraftarları da en tepeden gelen desteğe güveniyor. BVB taraftarları Cuma günü Dortmund’daki Dreifaltigkeitskirche’de bir ayin için bir araya geldi. Kulübün resmi Twitter hesabı, Twitter’da çok sayıda BVB taraftarını başörtüsü ve dalgalanan bayraklarla gösteren bir video yayınladı. “Asla Yalnız Yürümeyeceksin” marşını söylüyorlar. Futbol tanrısının Mainz’e karşı galibiyete ve dolayısıyla 2012’den bu yana ilk şampiyonluğa gerçekten yardım edip etmeyeceği henüz belli değil.

Jurgen Klopp, Dortmund için umutlu

08:37 – Son Dortmund şampiyonu teknik direktörü Jürgen Klopp, Bundesliga şampiyonluk yarışında İngiltere’den BVB için parmaklarını çapraz yapıyor. Klopp, “Umarım Dortmund kazanır. (…) Bunun şehir ve genel olarak ne anlama geldiğini biliyorum. Bayern’in bunu farklı gördüğünü hayal edebiliyorum, ancak her zaman aynı takımın şampiyon olacağı hiç eğlenceli değil” dedi. Liverpool FC’nin Southampton FC ile sezonun son maçı öncesinde düzenlediği basın toplantısında.

BVB’yi şampiyonluğa taşıyan 55 yaşındaki oyuncu, “Hepimiz Bayern’in gelecek yıl yine de mücadele edeceğini biliyoruz. Bu nedenle, bir boşluk varsa, onu geçmelisiniz. Bunu yapabilirler gibi görünüyor.” 2011 ve 2012 yıllarında liderlik etmişti. Siyah-sarılılar, Klopp’un teknik direktörlük kariyerine başladığı Mainz’i yenerek dokuzuncu kez şampiyon olacak. “Bu durumda Dortmund, Mainz’i yenerse mutlu olacağımı söyleyebilirim, sorun değil.”

Dortmund ile olan bağ hiçbir zaman kopmadı, bu yüzden Klopp. “Edin’i (Terzic) çok iyi tanıyorum, Dortmund’dan pek çok insanı çok iyi tanıyorum. Her zaman iletişim halinde olduk ve hala iletişim halindeyiz.” Terziç şu anda en yoğun aşamadan geçiyor, “çünkü herkes partiyi planlıyor ve ‘Evet ama beni bununla rahatsız etme’ demek zorundasın.”

Tuchel, eski kulübü Mainz’i “borçlu” olarak görüyor

8.20 – Teknik direktör Thomas Tuchel, sezon finalinde FC Bayern Münih ile kazandığı ilk şampiyonluk için kesinlikle eski kulübü FSV Mainz 05’in lider Borussia Dortmund’daki desteğine bağlı.