CHP’li Akın’dan Bakan Dönmez’e: Asıl provokasyon elektriğe yüzde 127 oranında fahiş artırım yapmaktır

Beykozlu

New member
CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, 21 elektrik dağıtım şirketiyle görüştükten daha sonra elektrik faturalarına gösterilen tepkiyi “provokasyon” olarak nitelendirilen Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e “Asıl provokasyon kademeli tarifeyi maksadından saptırarak artırım yapma aracına dönüştürmektir. Provokasyon aramak isteyenler yüzde 127 oranında fahiş artırıma bakmalıdır” yansısını gösterdi.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 21 elektrik dağıtım şirketinin yöneticisiyle bir ortaya gelen Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in görüşmeden daha sonra yaptığı açıklamaya reaksiyon gösterdi. Akın’ın yazılı açıklaması şöyleki:

“hiç bir somut karar çıkmamıştır”

Cumhuriyet tarihinin en büyük elektrik zammının hayata geçmesinin akabinde Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlarımızın lisana getirdiği haklı tepkiler her geçen gün artmaktadır. Vatandaşlarımızın talebi fahiş artırımların derhal geri çekilmesi olurken; Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın 21 dağıtım şirketi ile dün gerçekleştirdiği toplantından hiç bir somut karar çıkmamıştır. Toplantı kamuoyunda oluşturulan algının tersine iktidarın kendini aklama eforuna dönüşmüştür.

“İktidar tam bir çaresizlik içerisinde”

Artırımların geri alınacağını söyleyemeyen Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘zamlar geri alınıncaya kadar faturasını ödemeyeceği’ istikametindeki sonucunı gaye alması iktidarın ortasında bulunduğu çaresizliği göstermektedir. Vatandaşlar artırımların geri alınmasını beklerken, dünkü görüşmede iktidar dağıtım şirketlerinden fatura tahsilatlarıyla ilgili süreçlerin daha sıkı takip edilmesini talep etmiştir.

“Enerjide skandal üstüne skandal yaşanıyor”

Maharetsiz güç siyasetleri kararı son bir ayda arka arda yaşanan skandallar niçiniyle vatandaşlarımızın yansısını ahlaki bulmayan iktidar evvel kendisine bakmalıdır! Son bir ay içerisinde iktidarın güç siyasetlerindeki beceriksizliği kararı; Türkiye’de güç fiyatları fahiş fiyatlara çıkmış, arz güvenliği meşakkati niçiniyle endüstride üretim durdurulmuş, nüfusu 500 bini bulan Isparta’da günlerce elektrik kesintisi yaşanmıştır.

“Asıl provokasyon yüzde 127 artırım yapmak”

Provokasyon aramak isteyenler yüzde 127 oranında fahiş artırıma bakmalıdır. Asıl provokasyon kademeli tarifeyi maksadından saptırarak artırım yapma aracına dönüştürmektir. Asıl provokasyon tek adam rejiminde vatandaşlar fakirleşirken, temel bir hak olan elektrikte fahiş oranda zam yapmaktır. Asıl provokasyon vatandaşımızın fatura tepkisini umursamayıp, abartılacak bir şey olmadığını söylemektir. Vatandaşın iki talimatı da ortadadır: Fahiş artırımları çek ve sandığı getir.”

Ne olmuştu?

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dün, 21 elektrik dağıtım şirketinin yetkilileri ile bir toplantı yapmıştı. Bakan Dönmez, toplantının akabinde şunları söylemişti:

Demokratik hudut ve nezaketler içerisinde her türlü tenkide, görüşe sonuna kadar açığız. Lakin provokasyondan medet umanların da her vakit karşısında olacağız. Biz mevzuyu tüm şeffaflığıyla kamuoyu ile daima paylaştık ve tahlil yollarını da en uygun biçimde belirlemeye çalıştık. Halktan ve tüm paydaşlardan gelen tekliflere nazaran de çalışmaya devam edeceğiz.” (ANKA)

Bakan Dönmez: Şirketlere gerekli ikazları yaptık; güç kesiminden sürece katkı sağlamalarını bekliyoruz