Çubuk kraker testinden “Neo Tropic Tonight” Geç Gece'ye

semaver

New member

Aurel Mertz, t-online'a yeni gece şovu Brezels'i ve siyasi durumların ciddiyeti ile başa çıkmak için neden mizaha ihtiyacımız olduğunu anlatıyor.

Kendisi bir komedyen, podcast sunucusu, aktör ve Aminata Belli ile birlikte NDR talk show'unun “derin ve net” sunucusu. 4 Nisan Perşembe günü yeni gece programı “Neo Tropic Tonight” ZDFneo'da başlıyor. Zaten tweet'lerinde at hayranlarını, skeçlerinde ise polis ve içişleri bakanlarını ele alıyor. Siyasi hiciv ve “Pretzel Testi” gibi formatlarla internette düzenli olarak binlerce kişiye ulaşıyor.

Aurel Mertz, “kraker testi” için farklı şehirlerde sokakta duruyor, kraker yalıyor ve dilindeki karıncalanma hissi olan “bitzeln”e göre “alkollü” olup olmadığına ve krakerin kendisine uygun olup olmadığına karar veriyor. . Krakerin kolları ince ve çıtır olmalı, krakerin göbeği ise yumuşak olmalıdır. Daha sonra puan veriyor. Swabian'ın şu anki evi olan Berlin'deki en iyi simitleri Moabit'teki Domberger Brotwerk ve Wrangelkiez'de ve ayrıca Wilmersdorf'taki Bäcker Mann'da bulabilirsiniz. Mertz, bir röportajında t-online'a yaptığı açıklamada, testin aynı zamanda en iyi simitlerin nerede bulunabileceğini bulmaya yönelik saf kişisel motivasyonla oluşturulduğunu açıkladı.

Mertz, kendisini başarılı kılan şeyin absürtlüğü hakkında şunları söylüyor: “Bazen kendime gerçekte ne yaptığımı soruyorum. Jim Carrey'den bir alıntı bu duyguyu oldukça iyi anlatıyor: “Şakalar bunların hepsini satın aldı.” tüm bunların bedelini ödedi”), Bir evin içinde dolaşırken kameraya konuşuyor. “Her zaman bir komedyen olmak istemiştim. Bugün bile bunun işe yarayıp yaramadığını hala anlayamıyorum. Geceleri yatağımda yatıyorum ve bunun benim hayatım olduğu için minnettarım.”

“Birisi her zaman sinirleniyormuş gibi hisseder”

Ancak herkes onun bazen politik ve toplumsal açıdan eleştirel mizah anlayışını paylaşmıyor. 2020'de polisteki ırksal profillemeyi tartıştığı bir videonun ardından, CDU'nun Kuzey Ren-Vestfalya ve Baden-Württemberg içişleri bakanlarına düşman oldu. Komedi konusunda fazla ileri gidip gitmediği konusunda şunları söylüyor: “Birileri her zaman sinirleniyormuş gibi hisseder.” İnsanlar işlerinde her zaman onun çok ileri gittiği şeyler buluyordu. “Ama bunun üstesinden gelmeniz gerekiyor” diyor Mertz, “çünkü komedi aynı zamanda sınırları zorlamakla da alakalı.”

Hiciv ve “tamamen saçmalık”

Mertz, 2021'de bir podcast'te kendi TV şovunu eleştirdi: Late Night kendini sevenlere göre bir şey, buna hiç niyeti yok. Şimdi bu açıklamasını t-online'a, o zamanlar stand-up'a yoğunlaşmak, daha fazla siyasi gösteri yapmak ve daha fazla skeç yapmak istediğini söyleyerek açıklıyor. Artık eskisinden daha fazla bencil olduğu için yeni bir gösteri yapıyor olduğu gerçeğini haklı göstermiyor. Geç Gece her zaman onun en büyük hayaliydi. 2015 yılında ilk gösterisi “Boomarama” ile bu hedefini şaşırtıcı derecede hızlı bir şekilde gerçekleştirdi ancak o zamanlar formata çok fazla kategori sıkıştırmıştı.

Artık yeni programa yeniden “gerçekten meraklı”. Komedyenin asıl amacı “güncel olaylara ikinci bir seviye kazandırmaktır.” Son birkaç yılın haber durumu göz önüne alındığında, Mertz, “Yüksek düzeyde bir kaçış elde ettik ve ciddi siyasi konulara gülüp bir anlığına susabilmek güzel” diyor. “Neo Tropic Tonight”ta güncel olayları sınıflandıran bir bölümün yanı sıra, Mertz'in kendi deyimiyle “tamamen saçmalık” olan büyük bölümler de yer alacak.