DFL’nin sonu mu? Yani başarısız yatırımcı anlaşmasından sonra devam ediyor

Beykozlu

New member
DFL yatırımcı anlaşması başarısız oldu. Ama lig şimdi nasıl gidiyor? Genel Bakış.


Alman profesyonel futbolu, özellikle çok fazla para söz konusu olduğunda, sözde “çileleri” çok iyi biliyor. DFL milyar dolarlık anlaşma patlak verdikten sonra, 36 kulüp arasındaki yön tartışması o kadar çıkmaza girdi ki, büyük ve küçük arasındaki kırılma yeni bir tehdit oluşturuyor.


Ne oldu?


Alman Futbol Ligi’ne (DFL) bir yatırımcının girişi başarısız oldu. 36 profesyonel kulüp arasında gerekli olan üçte ikilik çoğunluk açıkça kaçırıldı. İki milyar avro getirmesi gereken iş modeli için gerekli 24 kulüp yerine sadece 20 kulüp oy kullandı. Kulüpler medya hakları gelirlerinin yüzde 12,5’ini (muhtemelen üç milyar avronun üzerinde) 20 yıllığına finansöre devredecekleri için şüpheciler anlaşmayı pek düşünmediler.


Şimdi ne var?


Şimdi soru, kulüplerin planlanan dijitalleştirilmesi ve bir DFL akış platformunun geliştirilmesi için paranın nereden gelmesi gerektiği konusunda ortaya çıkıyor. Yatırımcıların karşıtları da yatırıma ihtiyaç olduğunu kabul ediyor. Artık şüphecileri bir görev olarak gören DFL denetim kurulu patronu Hans-Joachim Watzke, “Borcuma kadar borcum yok” dedi.


Sonunda mali sorunu kim çözmeli?


Önceki geçici patronlar Axel Hellmann ve Oliver Leki Haziran sonunda ayrılacağından, müstakbel patron gerekli. Giden Bayern CFO’su Jan-Christian Dreesen, Süper Lig danışmanı Bernd Reichart ve eski Hoffenheim genel müdürü Peter Görlich, zor iş için aday olarak takas edildi.


Temel olarak, yeni DFL patronu çemberi dörtgen haline getirmeyi başarmalı, çünkü lig daha önce hiç olmadığı kadar bölünmüş, çıkarlar birbirinden kilometrelerce uzakta. Finansman sorunu, uluslararası hırslı kulüplerin ve ulusal odaklı kulüplerin farklı yaklaşımları, medya haklarının ihalesi – yeni patron tüm bu sorunları miras alıyor. Ancak, bu görevlerin üstesinden gelmek neredeyse imkansız görünüyor.


DFL’nin hala bir geleceği var mı?


Başarısız olan yatırımcı girişi, Lig Birliğinde bir dönüm noktasının habercisi olabilir. Şu anki haliyle DFL’nin sona ermesi olası bir senaryo gibi görünüyor, çünkü ligin asıl görevi, esas olarak medya haklarının satışı yoluyla bir bütün olarak kulüpler için para toplamaktır.

imago görüntüleri 1030101111
imago görüntüleri 1030101111

1. FC Köln’den Christian Keller, anlaşmanın en önemli rakiplerinden biriydi. (Kaynak: IMAGO/BEAUTIFUL SPORTS/Wunderl)

“Bild” olası bir senaryoyu devreye sokuyor: En iyi iki kulüp Bayern ve Dortmund’un lider olduğu 1. Bundesliga, DFL’den ayrılabilir, kendi birliğini kurabilir ve DFB’ye katılabilir. Daha öncekinden farklı olarak, 1. ve 2. ligler daha sonra TV sözleşmelerini ayrı ayrı müzakere edecekti. Böyle bir model, örneğin birinci sınıf Premier Lig’in alt sınıf profesyonel liglerden ayrıldığı İngiltere’de zaten var.


2. Bundesliga o zaman şimdi olduğundan çok daha az para alırdı. TV hakları şu anda 80 milyon avro değerinde. Bundesliga’dan gelen tazminat ödemeleri nedeniyle yaklaşık 240 milyon avroya geliyor. İleriye dönük olarak, her iki lig de kendilerini pazarlayacaktı. Bu, çok övülen dayanışma topluluğunun sonu olurdu. DFL daha sonra büyük ölçüde modası geçmişti.


Profesyonel futbolun neye ihtiyacı var?


Bir kimliğe ihtiyacı var. Avrupa’nın en iyi liglerinde milyar dolarlık bir oyunda oynamak mı yoksa ekonomik olarak sağlıklı ve heyecan verici bir ligle ulusal rekabete mi konsantre olmak istiyor? Ancak bu alandaki çıkarlar çok uzaklaştığı için bu gerilim alanı devam ediyor.