Diğer TV uzmanları, Nazi karşılaştırmasının ardından Lineker ile dayanışma ifade ediyor

Beykozlu

New member

Eski İngiliz uluslararası Lineker, İngiliz siyasetini Nazi dönemiyle karşılaştırdı. Bir TV uzmanı olarak ara vermesi gerekiyor ve meslektaşlarından cesaret alıyor.

Gary Lineker, Twitter’daki Nazi karşılaştırması nedeniyle artık BBC’de TV uzmanı olarak çalışamıyor. Yayıncıya göre, eski İngiliz milli oyuncunun geri dönmesine ancak gelecekteki sosyal medya kullanımı konusunda “net bir pozisyon” bulunduğunda izin verilmeli.

Lineker geçtiğimiz günlerde Twitter’da İngiltere’nin iltica politikası hakkında yorum yaptı ve hükümetin dilinin “1930’lardaki Almanya’nınkinden farklı olmadığını” söyledi. Ayrıca, “Bu ölçülemez derecede acımasız bir politika” dedi. BBC bunu kendi politikalarına aykırı buldu.

Ancak “Günün Maçı” (MOTD) programını sunan Lineker, meslektaşlarından cesaret aldı. Eski milli oyuncu Ian Wright, bu Cumartesi gösterinin bir parçası olacaktı ve iptal edilecekti. 59 yaşındaki oyuncu bunu Twitter’da şöyle açıkladı: “BBC’ye yarın orada olmayacağımı söyledim. Dayanışma.”

İngiltere’nin eski kaptanı Shearer da Lineker ile dayanışma gösteriyor

Aynı şekilde İngiltere’nin eski kaptanı Alan Shearer. 52 yaşındaki oyuncu, “BBC’ye yarın gece MOTD’de olmayacağımı bildirdim” dedi.

Lineker’in orijinal tweet’inin arka planı ise şöyle: İngiliz hükümeti, ülkeye resmi izinsiz giriş yapan göçmenleri önce barınma yerlerinde alıkoymak, ardından Ruanda’ya veya başka ülkelere göndermek istiyor. İltica başvurusu hakları ellerinden alınmalıdır. Planlar Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini ihlal edebilir.

Diğer pek çok kişi de Lineker ile dayanışma gösterdi. Aldığı tepkileri bizzat Twitter’dan şöyle yazdı: “Hayatımda bu sabahki kadar sevgi ve desteği hiç tatmadım. Her birinize ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Çok şey ifade ediyor. sesi olmayan bu zavallı ruhlar için ayağa kalkmaya çalışın.”