Dünya Ticaret Örgütü Başekonomisti Koopman: Konteyner krizine karşın global ticaret toparlanıyor

Beykozlu

New member
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başekonomisti Robert Koopman, milletlerarası ticarette son aylarda yaşanan konteyner krizi hakkında konuştu. Koopman konteyner krizinin kimi kritik bölümler açısından ticareti bir ölçü yavaşlattığını lakin genel tabloya bakıldığında global ticaretin hayli kuvvetli toparlanma işaretleri gösterdiğini söylemiş oldu.

Dünya’dan Elif Karaca’nın haberine göre Koopman, global arzda geniş ölçekte daha fazla bozulma beklemediklerini, tedarik zincirleri pandemi daha sonrası toparlanmaya ahenk sağlamakta zorlansa da bunların süreksiz olacağını kestirim ettiklerini belirtti.

Öte yandan Koopman yaşanan konteyner krizinin öncelikli niçininin covid-19 salgınında yaşanan kapanmalarda üretimin azalmasından kaynaklandığını söylemiş oldu.

Koopman konteyner ıstırabıyla ilgili ek olarak şöyleki dedi:

Bir başka niye pandemi daha sonrası ekonomik toparlanmanın her yerde birebir süratte olmaması, konteynerlerin global dağılımında eşitsizliklere niye oldu. Kimi gelişmiş ekonomilerden gelen kuvvetli ithalat talebi, konteynerlerin bu ülkelerde birikmesine niye oldu. Buna karşılık, ithalat alan ülkelerden birinci tedarikçi ülkelerdeki eserlere olan talepte ise bir artış gerçekleşmedi.

“Türkiye’de ticari faaliyetleri düşüreceğini düşünmüyorum”

Koopman konteyner krizinin Türkiye üzere gelişmekte olan ülkelerde ticari faaliyetlerde düşüşe yol açacağını düşünmediğini belirtti. Koopman “Artan fiyatlar ve azalan kapasite, ithalat ve ihracattaki artışı, olağan şartlarda görülebilecek düzeylerle kıyaslandığında tahminen biraz yavaşlatabilir, fakat düşüşe yol açacağını düşünmüyorum” dedi.

Koopman ayrıyeten yaşanan krizin deniz nakliyatına değerli bir tesir yaratmayacağını belirtti.

Robert Koopman “Hudut ötesi sevkiyatların kompozisyonunda büyük bir değişim bakılırsaceğimizi düşünmüyorum. Eserler vakit hassasiyeti dikkate alınarak ekseriyetle belli platformlar üzerinden taşınır ve Covid-19 ile de bu durum değişmedi ” diye konuştu.

Koopman öte yandan Krizin önümüzdeki devirlerde de geniş çapta global arzda değerli bir değişim beklemediğini lisana getirdi.