Elazığ zelzelesinden etkilenen Malatya’da enkazın izleri silindi

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Elazığ zelzelesinden etkilenen Malatya’da enkazın izleri silindi
24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da yaşanan sarsıntıdan, Malatya’da etkilendi.

Malatya, sarsıntının izlerinden arındırılıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, resmî toplumsal medya hesabından mevzuya ait bir açıklama yaptı.

“yemin ettik kelamımızı tutuk”

Bakan Kurum yaptığı paylaşımda, “Afeti yaşayan Malatya’mızda el birliğiyle güç günlerin üstesinden geldik. Yaraları sarmakla kalmadık, eşsiz bir dönüşümü başlattık. Yeni binalar inşa ettik, tek bir afetzede kardeşimizi evsiz bırakmadık. yemin ettik, Kelamımızı tuttuk!” ifadelerini kullandı.

Yıkılan binalar yerine TOKİ inşa edildi

Bakanlık tarafınca sarsıntının çabucak akabinde afet bölgesinde süratli bir biçimde çalışmalara başlandı.

Kentte, sarsıntıda hasar goren ve yıkılan binaların yerine TOKİ tarafınca lokal mimariye uygun, etrafa ve iklime hassas inançlı konutlar inşa edildi. Kentte konutların yanı sıra vatandaşların toplumsal gereksinimlerinin giderilmesine yönelik de çalışmalar yürütüldü.

Yeni konutlarda yaşayan vatandaşlar için okullar, mescitler ve park üzere toplumsal donatı alanları yapıldı. Zelzelede büyük hasar goren Doğanyol ilçesi de adeta bir daha inşa edildi.

Depremin çabucak akabinde başlayan çalışmalar ile ilçeye yatay mimariye uygun iki katlı konutlar ve iş yerleri yapıldı.

8 bin konut üretimi yapıldı

Bakan Murat Kurum’un, resmî toplumsal medya hesabından paylaştığı görüntüde Malatya’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Malatya Vilayet Müdürü Ali Laloğlu, “Malatya’da şuan da yaklaşık 8 bin konut üretimi yapıldı. 88 derslikli okulumuz tamamlandı. Malatya halkının hizmetine sunuldu.” sözlerini kullandı.

“Bir ilçe külliyen yenilendi”

Doğanyol ilçe merkezinde sarsıntıdan en epeyce etkilenen mahallelerin bulunduğunu söyleyen Doğanyol Belediye Lideri Hakan Bay ise, “Yaklaşık bir buçuk, iki yıl süren bir çalışmanın ardından 317 konut, 1 cami, 56 ticarethaniçin oluşan bir kentsel dönüşüm çalışması yapıldı. Bir ilçe külliyen yenilendi.” dedi.

“Devletimiz yanımızdaydı, yaralarımız sarıldı. Her imkânı önümüze sundular”

Depremin akabinde kısa mühlet daha sonra afet bölgesinde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bakan Murat Kurum’a teşekkür eden sarsıntıdan etkilenen Malatyalı vatandaşlar, “Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Murat Kurum Bakanımızdan da Allah razı olsun. O, zelzele vakti buraya kadar geldiler. Proje vardı, projeyi getirmişlerdi. Projeyi gördüğümüz vakit ya diyorduk bu ne? Yani baktığın vakit inanmıyordum. Devletimiz yanımızdaydı, yaralarımız sarıldı. Her imkânı önümüze sundular. Çağırdığımızda yanımızdalardı.” tabirlerini kullandı.

Konutların yanı sıra yapılan toplumsal donatılardan da mutlu olduklarını söyleyen vatandaşlar, “Eski binamızla kıyasla şu anki bina daha kaliteli, daha sağlam. örneğin çocuklarım hayli etkilenmişti. Artık onlar da hayli inançta hissediyor. Onlar inançta olduğu için ben de epeyce inançta hissediyorum. Benim ufak oğlum epeyce keyifli. Parka gidelim, bir şey yapalım. Evvelden o denli bir şey hiç yoktu. Artık çocuğunu al git, birkaç saat oynat gel. Çok hoş. Elimizi neye sürdük? Devlet bize mesken aldı. hiç bir şey yaptık mı? hiç bir şey yapmadık. Artık inançtayız. Her vakit devletimiz yanımızda. Hiç hayal bile edemiyordum.” şeklinde konuştu.