“En son beni görmek istemiyorum”

semaver

New member

Model Monica Meier-Ivancan “Şimdi sıra bende” diyor. t-online ile yaptığı bir röportajda bunun ilişkisini ve günlük yaşamını nasıl etkilediğini açıklıyor.

Kadınlar genellikle ilişkileri ve aileyi ilk sıraya koyar. Kendinize çok az zaman kaldı. Model Monica Meier-Ivancan da bunu biliyor. Çoğu zaman önce başkalarını, sonra kendini düşünür. 45 yaşındaki iki çocuk annesini yeniden düşünmeye sevk eden bir düşünce. Bulgularını “Şimdi sıra bende” diye bir kitaba yazdı. Diğer kadınlara taahhütler ile kendilerine ayırdıkları zamanı suçluluk duymadan nasıl dengeleyecekleri konusunda tavsiyeler vermek istiyor.

“Evde, bu öğrenilen bir uygulamadır”

Ancak bir eş ve anne olarak kendi ihtiyaçlarına da daha fazla önem vermek istemesi isteğine ailesi nasıl karşılık verdi? Meier-Ivancan t-online’a “Evde, bu öğrenilen bir uygulamaydı ve her zaman öyledir,” dedi. “Kendimi her zaman ilk sıraya koymuyorum ama kendimi her zaman son ihtiyaç olarak görmek istemiyorum. Herkes bilir ki, ben iyiysem, herkes iyidir.”

Diğer kadınlara destek olmak onun için önemlidir. Aile mutluluğu söz konusu olduğunda kadınların erkeklerden daha fazla geride kaldıklarını gözlemledi. “Kadınların kendilerini aile ya da birliktelik için feda etmesi orantısız bir şekilde hâlâ yaşanıyor. Bu sadece son birkaç on yılda yanımıza aldığımız bir davranış. Bunu dengelememiz birkaç yıl daha alacak. Ben çalışıyorum. Bunun üzerine biraz hızlanacak” diyor model. Bununla birlikte, mali girişimci olan kocası Christian Meier, model için her zaman büyük bir destektir. Beslenme üzerine kitaplarını yazarken bile.

“Bir ‘Melek Çemberi’ var”

Bir “araç” olarak tanımladığı güncel rehber kitabında, beynin yeni bir davranışı öğrenmesi için 21 güne ihtiyacı olduğu tezinin peşinden gidiyor. Bunu sürekli olarak halletmeniz gerekiyor ve yeni davranışların kaymasına izin veremezsiniz: “Bir şeyleri tekrar tekrar görselleştirmeniz gerekiyor.” Bu nedenle, destekleyici, arkadaş canlısı bir ortam yaratmayı tavsiye ediyor.

Bu onun için de bir süreç ama yavaş yavaş otomatik hale geliyor. Kendi duygularına daha fazla önem verir, kendine alan yaratır ve yine de arkadaşları, ailesi veya işi için yanabilir. Monica Meier-Ivancan kendi felsefesini şöyle özetliyor: “Bir kısır döngü yerine bir de ‘melek döngüsü’ var. Bu tam tersi. Küçük olumlu etkilerle sürekli gelişip gelişebileceğiniz anlamına geliyor.”