Eski İktisat Bakanı Çelebi: İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 90’a çıkarsa, 2022 küresel krizini hasarsız atlatabiliriz

Beykozlu

New member
Eski İktisat Bakanı Prof. Dr. Işın Çelebi NTV’de katıldığı bir programda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) deklare ettiğı cari istikrar sayılarını kıymetlendirdi. Çelebi, cari istikrarın fazla vermesinin olumlu bir gelişme olduğunu söz ederek “İhracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 70’den yüzde 90’a yükselirse 2022 küresel krizini hasarsız atlatabiliriz” dedi.

Çelebi ,”Cari süreçlerin 2022’de de fazla vermesini sürdürebilirsek iktisatta ihracata dayalı bir endüstrileşme modelinin uygulaması yapılmış olur. Bu ekonomiyi olumlu tesirler. 2021’de büyüme 9-10 üzere yüksek bir düzeyde olacak. Bunun da olumlu tesirlerini yaşayacağız” dedi.

“İhracat artışını teknolojik ve katma pahası yüksek mallarla beslemek lazım”

Çelebi, teknoloji mallarının toplam ihracat içerisinde yüzde 3’lük bir hissesinin olduğunu bunun yüzde 15’e çıkarılması gerektiğini savunarak şu biçimde dedi:

“Mallarımızı değersizleştirerek ihracatı artırıyoruz. Bunun artı yanı olduğu kadar eksi yanı da var. Kur artışıyla ihracat mamüllerini ucuzlatarak ihracatı artırmak artı puan getirebilir ancak bunun sürdürülebilir olması lazım. Türkiye iktisadında en büyük sorun sürdürülebilirliği sağlamak, meçhullüğü kaldırmak ve itimat oluşturmak. İhracatın artması olumlu lakin bunu mümkün olduğunca teknoloji ve katma pahası yüksek mallarla beselemek ve geliştirmek lazım. “

“Üretim ve verimlilik artışı sağlanırsa işsizlik sorunu çözülebilir”

Çelebi konuşmasına şu biçimde devam etti:

“Eğer ihracatı artırabiliyorsak üretimi rekabeti ve verimliliği de birlikteinde artırmalıyız. Bunlarla birlikte üretim ve verimlilik artışı sağlanırsa işsizliğe de tahlil bulunabilir ve daha sağlıklı bir büyüme elde edilebilir. Merkez Bankası bunu amaçlıyor fakat ithalatında fiyatlarının bu manada rekabet edebilir olması lazım. Zira Türkiye’den ihraç ettiğimiz malların değerli bir kısmında ve Türkiye’de imal edilen mallarda ithalatın önemli bir hissesi var.

“İhracat artışı değerli bir panzehir”

Benim şahsi kanaatim; küresel bir enflasyon süreci başladı. Tedarik zincirinde kırılma var üretim süreçlerinde, ham unsur girdilerinde düşünce var. Taşıma maliyetleri konteyner başına 20 bin dolarlara çıktı. Bu manada dünya küresel bir krize gerçek sürükleniyor. Türkiye’nin 2022 yılını yeterli planlaması gerekiyor, bu manada ihracat artışı değerli bir panzehir. Bunu daha da artırmak lazım ve ihracatın ithalatı karşılama oranını yükseltmek lazım. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 90’lara çıkarsa Türkiye için büyük muvaffakiyet olur. Bu 2022 yılında karşılaşacağımız küresel krizi hasarsız atlatmamızı sağlar”