“General Hospital”ın yıldızı John J. York kanser hakkında konuştu

semaver

New member

John J. York dokunaklı bir hitapla hastalığına dikkat çekiyor. Oyuncu, takipçilerinin yardımına güveniyor.

“General Hospital” yıldızı John J. York şu sıralar ciddi sağlık sorunlarıyla uğraşıyor. Kendisinin sosyal medya platformu X’te (eski adıyla Twitter) duyurduğu gibi, şu anda kan ve kemik iliği hastalıkları nedeniyle tıbbi tedavi görüyor. Çarşamba günü hayranlarını ve takipçilerini durumu hakkında bilgilendirmek için neredeyse iki dakika uzunluğunda bir video yayınladı.

Bir hafta önce 64 yaşındaki oyuncu, popüler ABD dizisinin çekimlerine “kısa bir ara” vermesi gerektiğini açıklamıştı. Artık daha spesifik hale geldi: “Aralık 2022’de bana miyelodisplastik sendrom, kısaca MDS ve için için yanan multipl miyelom teşhisi konuldu.”

Veda yok, sadece “yakında görüşürüz”

MDS, kırmızı kan hücrelerinin sıklıkla kemik iliğinde düzgün şekilde olgunlaşmadığı ve bu nedenle vücutta oksijen taşıma işlevini yerine getiremediği bir kanser grubudur. MDS sekonder akut miyeloid lösemiye ilerleyebilir. Multipl miyelom için yanan, kandaki belirli proteinleri değiştiren kanser öncesi bir durumdur.

York, sağlığını şöyle açıklıyor: “Son birkaç ayda üç kemik iliği biyopsisi oldum, bol bol kemoterapi aldım, birkaç hafta sonra bir tane daha gelecek ve kan kök hücre nakli yaptırmak üzereyim” diyor. Mesajı bir veda değildi, sadece “yakında görüşürüz”du. “En az dört ay ara vermem gerekecek ama geri döneceğim. Sabrınız için teşekkür ederim, zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, dualarınız için teşekkür ederim. Yakında konuşacağız.”

York hayranlarından yardım istiyor

York da hayranlarından yardım istiyor. “Be the Match” şirketiyle yapılan işbirliği hakkında bilgi veriyor. Bu, diğer şeylerin yanı sıra gönüllü hematopoietik hücre bağışçılarının kaydını tutan bir kuruluştur. Oyuncu, takipçilerinden kayıt olmalarını ve potansiyel bağışçılar olarak yardım etmelerini istiyor. Mali destek de yardımcı olacaktır.

York, “Be the Match” adlı kişisel sayfasında, onun için özel olarak bağışta bulunabileceğiniz veya test yaptırabileceğiniz “Genel Hastane’den Mac Scorpio rolüyle pek çok kişinin onu tanıyacağını” yazıyor. “Ama benim en önemli rolüm eşim Vicki’nin kocası, kızım Schyler’in babası, damadı Mike ve üç torunumun (ve biri yolda!) büyükbabası olmaktır” diye açıklıyor orada.

John J. York hastane dizisinin en ünlü yüzlerinden biridir. Mac Scorpio karakteri 1991 yılında tanıtıldı. Şu ana kadar pembe dizinin neredeyse 650 bölümü üzerinde çalıştı. General Hospital’ın ilk bölümü 1 Nisan 1963’te ABC’de yayınlandı. Şu ana kadar 15.000’den fazla bölüm çekildi.