Harry’nin Taliban açıklamaları onu ve ailesini riske attı

semaver

New member
Prens Harry, anılarında Afganistan misyonunun ayrıntılarını açıkladı. Ailesi şimdi artan güvenlik riski altında mı?

Harry İngiliz kraliyet ailesinden ayrıldığından beri tek başına. Karısı Meghan, çocukları Archie ve Lilibet: Harry artık bu aileyi taç tarafından koruyamaz – çünkü kraliyet ailesinin en iç çemberinden çekildiğinde, Kaliforniya’daki sürgünlerin artık herhangi bir çıkar iddiası yoktur. O zamandan beri, Harry de güvenlik personeline kendi cebinden ödeme yapıyor.

Şimdi her zamankinden daha patlayıcı olan bir konu. İngiliz kralının iki çocuk babası ve en küçük oğlu, Afganistan’da asker olarak 25 kişiyi öldürdüğünü anılarında ortaya koyuyor. Sky News yayıncısından alınan bilgiye göre Harry, “Beni mutlu eden hiçbir şey yoktu, ama aynı zamanda utandığım hiçbir şey yoktu” diye yazdı.

Afganistan, Camp Bastion 2012: Britanya Prensi Harry veya İngiliz Ordusunda bilindiği adıyla Yüzbaşı Galler, VHR çadırından Apaçi helikopterine doğru koşar.
Afganistan, Camp Bastion 2012: Britanya Prensi Harry veya İngiliz Ordusunda bilindiği adıyla Yüzbaşı Galler, VHR çadırından Apaçi helikopterine doğru koşar.

Afganistan, Camp Bastion 2012: Britanya Prensi Harry veya İngiliz Ordusunda bilindiği adıyla Yüzbaşı Galler, VHR çadırından Apaçi helikopterine doğru koşar. (Kaynak: John Stillwell/dpa)

2012 ve 2013’te Harry, Taliban’ı öldürdüğü söylenen Afganistan’da bir helikopter savaş gemisi ekibi üyesiydi. Harry, düşman savaşçılarını tahtadan kaldırılan satranç taşlarına benzetti. Harry, “Kötü adamlar, iyi adamları öldüremeden ortadan kaldırıldı” diye yazdı.

Bunun gibi açıklamalar güvenlik riski oluşturuyor, sonuçta Taliban prensten intikam almayı planlıyor olabilir. Üst düzey bir Taliban üyesi, Harry’yi savaş suçlarıyla itham etti. Taliban yetkilisi Anas Hakkani Cuma günü Twitter’da Harry tarafından öldürülen savaşçıların piyon değil insan olduğunu yazdı. Hakkani, “Dönüşlerini bekleyen aileleri vardı” diye yazdı.

Özellikle de Taliban güçsüz olmaktan başka her şey olduğu için. Batılı askerlerin 2021’de çekilmesinin ardından Afganistan’ın kaderini kontrol ediyor ve tüm dizginleri ellerinde tutuyorlar.

İngiliz askeri yetkilileri, Harry’nin açıklamaları karşısında dehşete düştü. Kralın oğlu, öldürülen insan sayısı hakkında bilgi vermek için yazılı olmayan bir askeri yasayı çiğnedi. İngiliz Deniz Kuvvetleri gazisi Ben McBean, Sky News’e güvenlik endişelerini gerekçe göstererek, “Bunu yüksek sesle söylemesinin akıllıca olduğunu düşünmüyorum.” Emekli polis memuru Richard Kemp, BBC’ye yaptığı açıklamada Harry’nin açıklamalarının kötü muhakeme gösterdiğini söyledi. Prens böyle yaparak “İngiliz birliklerine ve İngiliz hükümetine zarar vermek isteyenlere” yardım ediyor olabilir.

Prens Harry “çok aptaldı”.

Başka bir İngiliz askeri uzmanı da Düsseldorf’taki Invictus Oyunlarının güvenliği konusunda endişeli. Eski Donanma Amirali Alan West, Sunday Mirror gazetesine verdiği demeçte, “Tehdit seviyesinin kesinlikle daha yüksek olmasını bekliyorum.”

Gömülü içerik simge resmi

Göm

Harry’nin açıklamaları nedeniyle Eylül etkinliği için “ciddi güvenlik sorunları” yaşanacak. West, “Gazileri korumak için önlemler alınması gerekecek” dedi. Prens, cinayetlerle ilgili ayrıntıları yayınlayarak “çok aptalca” davrandı.

Kuzey Ren-Vestfalya eyalet başkenti, Harry’nin başlamasına yardım ettiği, Eylül 2023’te savaş engelli sporcular için spor festivaline ev sahipliği yapmak istiyor. Patlama tehlikesi nedeniyle Düsseldorf’ta güvenlik önlemlerinin artırılıp artırılmayacağı ve Harry’nin Montecito, California’daki ailesi için özel güvenlik hizmetinin ne olacağı belirsizliğini koruyor. Belki de 38 yaşındaki bu kez bu konuda daha fazla konuşmamaya karar verecek – Harry ile üç televizyon röportajı önümüzdeki günlerde duyurulsa bile ve prensin bir sonraki adımda ne açacağı belli değil.