Hülya Avşar’dan reaksiyon: Sazanlar

Beykozlu

New member
Yaptığı “Gerekirse simit yeriz ve bu günleri de atlatırız” açıklamasıyla gündem olan Hülya Avşar, bu istikametteki sorulara, “Sazanlar diyorum, diğer bir şey demiyorum” karşılığını verdi.

Hülya Avşar, son periyotta Gülşen’e yapılan kıyafet tenkitleriyle ilgili de konuştu:

“Tamamen kendi inisiyatifinde her şey, kimse karışamaz. Sahne gösteri yeridir. Gülşen’in de bedeni epeyce hoş, müzikleri hoş, sesi hoş, kendi hoş. Ben açıkçası ‘off bu ne hoş görüntü’ dedim lakin kimi insanlara fazla gelmiş olabilir.”

Gözden Kaçmasın

Hülya Avşar’dan simit açıklaması: Sakinleştiyseniz sıra bende
#HÜLYA AVŞAR#SİMİT

Hülya Avşar’ın panik anları… ‘Hazır değilim, çekmeyin’
#HÜLYA AVŞAR#KALBEN

GÜLŞEN TENKİTLERE CEVAP VERMİŞTİ!

Son vakit içinderda sahne kıyafetleri ve danslarıyla dikkat çeken Gülşen, toplumsal medya kullanıcıları ve kimi meslektaşları tarafınca ağır tenkitlere maruz kalmıştı. Ünlü sanatçı, Instagram hesabından bir paylaşım yaparak günlerdir süren suskunluğunu bozdu.

Gülşen’in ses getiren açıklaması şöyle;

‘Bu kıyafet plajda giyilir ancak sahnede giyilmez.’ ‘Bu kıyafeti sesi olmayan, müzikleriyle gündeme gelemeyen giyer lakin sanatkâr olan giymez.’ ‘Bu kıyafeti yabancılar giyer lakin burası Türkiye.’ Giyemez.’ ‘Hadi giydi lakin o dansı edemez.’ ‘Evliliği yolunda değilse, aldatılıyorsa, boşanıyorsa ve yeni bir erkek peşindeyse giyer lakin her şeyi yolunda giden bir evliliği var ise giymez.’ ‘Şu ana kadar tamamdı ancak bu sefer limiti aştı.’

Artık tüm o ‘ama’ların daha sonrasındaki cümlelerinize cevaben:

Ben bir bayan vücudunda dünyaya gelmiş bir beşerim. İsmim Gülşen. 26 yıldır tek başıma ayaklarımın üzerinde duruyor ve arı üzere çalışıyorum. Hiç kimseye muhtaç değilim. Pop müziğe bedel ve yenilik katabilmek ismine sayısız müzik yazdım. Alışılmış bu uzun seyahatte hiç bir şey bana altın tabakta sunulmadı. Düştüğüm, kalktığım, çabasını verdiğim, fazlaca da yaralandığım oldu elbette. Lakin bugün geldiğim noktada ve her vakit, gereksinimim olan gücü daima kendi içimde buldum. Taştan duvardan olmadığımı, yalnızca bir insan olduğumu daima hatırlattım kendime.

‘HİÇBİR SIFATIN KÖLESİ DEĞİLİM, KİMSEYE İLİŞKİN DEĞİLİM’

Mesleksel ömrüm boyunca daima vaktin ruhunu okumaya inandım. Müziğimin, vücudumun, zihnimin daima özgür ve bağımsız kalabilmesine uğraş ettim.

Oysaki insan performansına gösterdiği ihtimamı giysisine de gösterince sanatkârlığı yok oluyormuş.

Vazgeçmem istenen şey, daha az göze batmak ya da daha hayli onay görmek için kendimi, vücudumu, vizyonumu yok etmem mi? Yoksa asla inanmadığım belli yaftalara itaat etmem mi?

Kıyafet üzerinden farklı farklı ‘ama’larla sadece beni ya da sizden olmayanları nasıl alaşağı ederiz diye düşünerek çıktığınız bu yolda aslında kendi ayaklarınıza, hemcinslerinizin ve evlatlarınızın ayaklarına takmaya çalıştığınız prangaların farkında mısınız? Bir gün gelip hanımı ya da kendinden olmayanı yok saymaya, baskılamaya ve gerektiğinde yok etmeye istekli bu ataerkil sistemin sizin üzere düşünenlerden de aldığı güçle gelip sizi de boğabileceğini, hatta boğmakta olduğunu görmüyor musunuz?

Evet, ben bir anne babanın kızı, evet bir erkeğin eşi ve bir yavrunun annesiyim. Babasının kızı, bir erkeğin karısı, bir çocuğun annesi olmaktan öte ben aklı ve düşünme yeteneği olan, özgür iradeye sahip bir beşerim. Bu sıfatlardan fazlasıyım. hiç bir sıfatın kölesi değilim. Kimseye ilişkin değilim. Ben kendimim. Kendime aitim.

Bayanlara ‘anne’ olma, ‘evlat’ olma, ‘eş’ olma; erkeklere ‘erkek olma’, ‘hükmetme zorunluluğunda olma, aksi takdirde eksik olacağı’ üzerinden uygulanan tüm tahakkümün nasıl bir cehennem olduğunu ve bu tahakkümün en sonunda erk’lik taşımayanın ya da onun maddelerine uymayanın ömürden silinmesini yasallaştırmaya hizmet etmekte olduğunu ne olur bakılırsalim artık daima birlikte. Bir insanın ömür hakkı, hayat tercihleri bir oburu tarafınca belirlenemez. Bir cins ya da insan bir başkasından üstün olamaz.

Bana kıyafetim, yaşım, anneliğim, cinsiyetim, eşliğim ya da sanatkarlığım üzerinden kurulmaya çalışılan tüm baskılar üzere şayet çeşitli baskıların içine hapsedilmiş, nefessiz, umutsuz, çaresiz bırakılmaya çalışılmış tek bir kişi dahi var ise okuyup nefes bulsun, küçük sandığı dünyada aslında yalnız olmadığını, kabul görüldüğünü ve epey sevildiğini bilsin istedim. Zira ömür, bu zihniyetler kadar küçük değil. Ömür kocaman ve yaşamak fazlaca hoş.”