İstanbul Ticaret Odası’ndan iş dünyasına “yüzde 7 indirim” daveti

Beykozlu

New member
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan‘ın temel besin mamüllerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’i indirildiği muştusunu verdiğini belirterek, “İTO üyelerimizi ve iş dünyamızı, Cumhurbaşkanımızın firmalara yönelik ‘KDV oranı kadar indirim yapma çağrısına’ kulak vermeye, en az yüzde 7 ek indirim yapmaya davet ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, KDV sisteminde sadeleştirme programı kapsamında, temel besin mamüllerinde yüzde 8 olan KDV’nin yüzde 1’e indirildiğini duyurdu. “Gıda mamüllerinde pazartesi günüden itibaren yüzde KDV ve yüzde 7 kesim indirimi olarak toplamda yüzde 7’lik bir indirim yapılmasını milletimiz ismine bekliyoruz” diyerek dal temsilcilerine seslenen Erdoğan, “İçinden geçtiğimiz şu kritik periyotta devletin yaptığı fedakarlığı ve üstlendiği yükü paylaşmak herkes için ulusal bir nazaranvdir. Hepimizin birebir gemide olduğunu unutmamalıyız” tabirlerini kullandı.

TIKLAYIN – Erdoğan: Temel besin mamüllerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz

Avdagiç, Erdoğan’ın da canlı temas ile katıldığı “Türkiye İktisat Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Önlemleri Tanıtım Toplantısı’na ait yaptığı açıklamada, bugün hem vatandaşlara tıpkı vakitte üretici bölüme yönelik açıklanan dayanakların memnuniyet verici olduğunu bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin deklare ettiğı yastık altı altınların iktisada kazandırılması, üçlü KGF kredi paketi ve enflasyonla uğraş önlemlerinin, son aylarda yakalanılan istikrarı kalıcı yapmaya yönelik katkısı olacağını tabir eden Avdagiç, “Yastık altı altınların iktisada kazandırılması için birinci sefer somut bir adım ortaya konuldu. Alın teriyle ülkesinde kazanıp, ülkesinde taş üstüne taş koyan Fatma’nın, Ahmet’in birikimini kullanacağız” değerlendirmesinde bulundu.

TIKLAYIN – Bakan Nebati: Yastık altı altınların bozdurulması vatandaşlara gelir kapısı açacak, ülkemizin büyümesine takviye verecek

Avdagiç, yerli ve ulusal üretimin gerçekleştirilmesi, yerli değişen teknolojinin geliştirilip devamlılığının sağlanmasının lakin yerli sermaye ile mümkün olacağını aktararak, “Yabancı sermayeyi şüphesiz memnuniyetle ve takdirle karşılıyoruz. Öte yandan Türkiye’nin yerli sermaye ile yerli üretimi ivmelendirmesi gerekiyor. Yerli sermayeyi sağlayacak olan Türk halkıdır. Türk halkının birikimidir. Türkiye İktisat Modeli’nin bize kazandıracağı en büyük kazanım yerli üretimin odağına yerli sermayeyi yerleştirmek olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“Hükümetimiz adımı attı, bunu taçlandırmak vatandaşımızın, gerçek bölümümüzün elinde”

Şekib Avdagiç, “Hükümetimiz adımı attı, bunu taçlandırmak vatandaşımızın, gerçek dalımızın elinde. Kur Muhafazalı Mevduata olan teveccühün bugün tanıtılan enstrümanlara da olacağını kestirim ediyorum.” sözlerini kullandı.

Gerçek bölümün kâfi krediye ulaşamamasındaki en büyük sebebin tasarruf açığı olduğunu belirten Avdagiç, “Tüketim olmadan üretim olmayacağı üzere, tasarruf olmadan da yatırım olmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Avdagiç, açıklanan Kredi Garanti Fonu (KGF) dayanaklı kredi paketine ait ise “Reel dala KGF takviyesiyle sağlanacak 60 milyar liralık kredi paketini de bilhassa yatırımlara tartı vermemiz gereken bu vakitte ‘maksada hasıl’ olacak bir teşvik olarak görüyoruz.” tabirlerini kullandı.

Şekib Avdagiç, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Burada bakanımız üçlü bir yapı deklare etti. Birincisi işletme harcamaları dayanak paketi, ikincisi katma kıymeti yüksek eser üretimine yönelik yatırım dayanak paketi ve üçüncüsü ihracat dayanak paketi. bu biçimdelikle her katmandaki işletmeye yönelik bir finansman takviyesi kelam konusu olacak. Harcamaların belgelendirilmesi, işletme kredi kartlarıyla kullanım ve refinansmana kapalı olması üzere önlemler hedefin hasıl bulunmasına büyük katkı verecek. Bu da kaynağın tamamının üretim, ihracat ve işletme sermayesi olarak kullanılacağını bize anlatıyor.”

İTO Lideri Avdagiç, enflasyona yönelik hükümetin ortaya koyduğu proaktif gayretin de yılın ikinci yarısından itibaren meyvelerini vereceğine inandıklarını kaydederek, “Bakanımızın deklare ettiğı ‘fiyat artışlarına karşı alınacak tedbirler’ ortasında yer alan öngörülü tespitlerinin uygulanmasının gerekli ve ehemmiyetli olduğuna inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“İTO üyelerimizi ve iş dünyamızı, en az yüzde 7 ek indirim yapmaya davet ediyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, temel besin mamüllerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirildiği muştusunu verdiğini anımsatan Avdagiç, şunları kaydetti:

“Bunu halkımızın pahalılıktan korunması tarafında önemli bir adım olarak görüyoruz. İTO üyelerimizi ve iş dünyamızı, Cumhurbaşkanımızın firmalara yönelik ‘KDV oranı kadar indirim yapma çağrısına’ kulak vermeye, en az yüzde 7 ek indirim yapmaya davet ediyorum. Türk iş dünyası, bu güç günleri fedakarlıkla aşılacağının şuurunda. Bugüne kadar bunu açık ve seçik gösterdi, bundan daha sonra da göstereceğine yürekten inanıyorum.”