İşte böyle değişti

semaver

New member

Yaklaşık 20 yıl önce Michelle Obama, kocası Barack Obama ile birlikte siyasi ilgi odağı haline geldi. O zamandan beri sadece rolü değil, görünüşü de değişti.

Washington'daki söylenti değirmeni fokurduyor: “New York Times” Joe Biden'ın ABD başkanlık adaylığı yarışından çekilmesinden söz eder etmez Beyaz Saray'dan bir yalanlama geldi. Ancak Biden için olası alternatifler hakkındaki spekülasyonlar devam ediyor – en azından Donald Trump'a karşı televizyon tartışmasındaki feci performansından beri.

Birçok Demokrat umutlarını Michelle Obama'ya bağlıyor. Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi, olası adaylardan biri olarak defalarca anılıyor. Kendisi şimdiye kadar başvuruda bulunmayı reddetti. Ancak iki çocuk annesi, son yıllarda nüfuzlu ortağının gölgesinden giderek daha fazla çıkıyor.

Michelle Obama 17 Ocak 1964'te doğdu. Chicago'nun işçi sınıfı bir bölgesinde büyüdü. Babası kasap, sonra makine operatörü ve annesi sekreterdi. Atalarının çoğu eski köleler olarak güney Amerika Birleşik Devletleri'nden geldi. Amerikalı genç yaştan itibaren büyük hırslara sahipti: siyah bir çocuk olarak hedeflerini çok yükseğe koymaması yönündeki bir öğretmeninin tavsiyesini görmezden geldi ve seçkin Princeton Üniversitesi'ne başvurdu. Obama orada sosyoloji ve Afrika-Amerikan çalışmaları alanında bir derece aldı. Daha sonra Harvard'da hukuk okudu ve 1988'de başarıyla tamamladı.

Michelle Obama daha sonra ünlü hukuk firması Sidley & Austin'de avukat olarak çalıştı ve burada gelecekteki kocası Barack ile tanıştı. Çift Ekim 1992'de evlendi ve kızları Malia ve Sasha aileyi tamamladı. Avukat bir keresinde evliliğindeki rol dağılımı hakkında şunları söyledi: “Ben gevezeyim, kocamı ben büyütüyorum. O inanılmaz derecede zeki ve güçlü bir kadınla başa çıkabiliyor. Benimle başa çıkabilmesi, onun başkan olmaya uygun olmasının nedenlerinden biri.”

Barack Obama, geçmişte eşi Michelle olmadan siyasi kariyerinin mümkün olmayacağını defalarca söylemiştir. Michelle, onu sadece bir danışman olarak desteklemekle kalmamış, aynı zamanda konuşmalarını yazmış ve düzenlemiştir. “Michelle olmasaydı, hayatımda başardığım hiçbir şeyi yapamazdım. O sadece harika bir First Lady değildi, aynı zamanda benim kayamdı. Ona her gün birçok alanda güveniyorum,” diye açıklamıştır politikacı 2011'de “Oprah Winfrey Show”da.

Michelle Obama için seçim kampanyasına katılmak bu nedenle olağan bir durumdu. Kocasının görünümlerinde genellikle mikrofonu kendisi alırdı – Temmuz 2007'de ABD'nin Iowa eyaletinde olduğu gibi. Bir mitingden alınan fotoğraflar, Amerikalı'nın o zamanlar çok daha rahat bir görünüm tercih ettiğini gösteriyor. Siyah yüksek bel pantolonu beyaz askılı bir üstle birleştirdi. Saçlarını omuz hizasında bob yaptı ve siyah bir saç bandı saç tutamlarının yüzüne düşmesini engelledi.

Saç modeli Michelle Obama için her zaman büyük bir sorundu: Saç stili sıklıkla politik bir açıklama olarak görülüyordu. ABD'de, Afro-Amerikan kadınlar hala doğal kıvırcık saçları nedeniyle ayrımcılığa uğradıklarını bildiriyorlar. Kocası göreve geldiğinde, politikacının karısı bu nedenle saçını düzeltmeye karar verdi. Amerikan halkı, Beyaz Saray'da siyah bir başkanlık ailesinin yaşadığı gerçeğine “yeni alışmıştı” – kıvırcık Afro saçlara “hazır değillerdi”, Obama bir keresinde ABD'li talk show sunucusu Ellen DeGeneres ile yaptığı bir röportajda böyle söylemişti. Göze çarpmayan saç modeli, hükümetin First Lady'nin saçıyla ilgili kritik soruları yanıtlamak yerine kocasının gündemine konsantre olmasını sağladı.