İzmir’de Rus ve Ukraynalılara Türkçe eğitimi veriliyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
İzmir’de Rus ve Ukraynalılara Türkçe eğitimi veriliyor
Rusya ile Ukrayna içinde 24 Şubat’ta başlayan savaşa 9 ay geride kaldı.

Savaş niçiniyle her iki ülkede de vatandaşlar farklı ülkelere kaçarken, seferberlik ilan edilmesinin akabinde Rusların kaçışı sürat kazandı.

Türkiye’ye akın eden savaş mağdurları yoğunlukla kıyı bölümlerini tecih etti.

38 kursiyer haftanıın 16 saati eğitim görüyor

İzmi’de uzun müddettir yaşayan 20’si Rusya, 18’i Ukrayna vatandaşı 38 kursiyer, açılan kursta Türkçe lisan eğitimi alıyor.

Gürcistanlı yabancı lisan eğitmeni Salome Derme’nin kurduğu Avrasyalı Önder Bayanlar Kültür ve Toplumsal Yardımlaşma Derneğine haftada 16 saat Türkçe dersi veriliyor.

Türk toplumauna kolay entegre olmaları için kuruldu

AA’nın transferine nazaran; dernek lideri Derme, derneklerini Rusya ve Ukrayna savaşının başlamasının akabinde İzmir’e gelen yabancılarının Türk toplumuna daha güzel entegre olması için kurduklarını söylemiş oldu.

“Türkiye o denli bir ülke ki bu barışa yardımcı olacak”

Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının yan yana birebir sınıfta Türkçe öğrendiğini lisana getiren Derme, “Bu dünyaya bir bildiri. Türkiye o denli bir ülke ki bu barışa yardımcı olacak. Türkiye bu biçimde bir ülke.” dedi.

“Savaş istemiyoruz”

Kursiyerlerden Rusya vatandaşı Aleksandra Dursun, Ülkesinde dans ve lisan eğitmenliği yaptığını, Türkiye’de mesleğine devam edebilmek için Türkçe öğrenmeye karar verdiğini belirterek, “Daha evvel Türkiye’de yaşadım. Pandemi ile Rusya’ya gitmiştik. bir daha geldik. Türkiye, çocuklar için hayli hoş. Ben Türkiye’yi epey seviyorum. İnsanları seviyorum, benim için Rus, Türk, Ukraynalı olmaları değerli değil. Savaş istemiyoruz. İnsanları seviyoruz. Türkiye barış demek, Türkçe barış lisanı demek.” halinde konuştu.

“Türkiye her vakit bizim yanımızda oldu”

Ukraynalı Olena Musarova ise Rusya-Ukrayna savaşından evvel Ukrayna’nın Rusya sonu yakınlarında bulunan Harkov kentinde yaşadığını söylemiş oldu.

Rusya’nın Harkov’a saldırısı niçiniyle mart ayında İzmir’de yaşayan kızının yanına geldiğini anlatan Olena, “Savaş bitince ülkeme dönmek istiyorum. Barışın gelmesini istiyorum. Türkiye her vakit bizim yanımızda oldu. Türkçe öğrendiğimiz vakit bu sorunlarımızı unutuyoruz. Bu, güç gerçeklerden uzaklaşmak için bir imkan.” formunda konuştu.

Musarova, Türkiye’ye barışın sağlanması için gösterdiği uğraşlardan dolayı müteşekkir olduklarını, bu gayretlerin sonuç vereceğine dair umutlarının olduğunu kaydetti.