Kakaolu Kek

Leila

Global Mod
Global Mod
Kakaolu Kek Tanımı İçin Gereçler

• 1.5 su bardağı şeker
  • 2 adet yumurta
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • 25 gram kakao
  • 125 gram sütlü çikolata
  • 1.5 su bardağı süt
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 3 su bardağı un (Kıvamı epeyce sıvı da olmayacak, epey yoğunda olmayacak )
Üzeri için;

• Islatmak için kakaolu süt (Hazır satılan)1.5 su bardağı ölçü
  • Yarım paket çikolata sosu
Süsleme için;

• Fındık
  • Ceviz
Kakaolu Kek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Kek hamurumuzu yapmak için; evvela şeker ve yumurtayı bir hoş çırpalım (Beyaz kıvamını alana kadar). ondan sonrasında süt. Sıvı yağ ve kakaoyu ekleyip yeniden çırpalım.
  2. Bir yandan da benmari tarzı çikolatamızı eritelim ve soğumaya bırakalım (Ara orta karıştıralım ki yüzü kalıp kalıp olmasın) çabucak sonrasında hamurumuza unumuzu ekleyelim.
  3. En sona kabartma tozu koyulacak biçimde soğutmuş olduğumuz çikolatayıda kek hamurumuza ekleyelim ve karıştıralım ve akabinde kabartma tozumuzu da ekleyip karıştıralım.
  4. Ben standart kek kalıplarından tercih ettim fakat dilerseniz borcamda tercih edebilirsiniz (Kalıp kullandığınız vakit her yerini hoş biçimde yağlayıp, yavaşça un serpiştirin ki kekimiz kalıptan rahat çıksın)
  5. hamurumuzu tepsi yada kalıbımıza döktükten daha sonra 200 derece fırında 25 dk da pişirelim (Bazı fırınlarda müddet değişebiliyor; 5 dk erken yada tam aksisi 5 dk geç çıkabiliyor. 20. dakika da kesinlikle açıp denetim ediniz kürdandan dayanak alabilirsiniz
    🙂
  6. Kekimiz fırında iken çikolata sosu paketinin yarısını tencereye dökelim. Üzerinde yazan ölçülerin yarısı kadar sütü de koyup pişirelim.
  7. ondan sonrasında kekimizin pişmesini denetim edip çıkaralım ve birinci sıcağı çıktıktan daha sonra iddiası 8 ila 10 dakikadan daha sonra ıslatmak için kakaolu sütü üzerine gezdirelim.
  8. Bir 10 dk daha sonrasında ise çikolata sosumuzu döküp fındık yada ceviz ile süslemesini gerçekleştirelim. Dilerseniz farklı biçimde de sunum yapabilirsiniz. Şimdiden deneyenlere afiyet olsun ????‍
    ♀
    .
Kakaolu Kek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı