Karamellim (Snickers Tadında)

Leila

Global Mod
Global Mod
Karamellim (Snickers Tadında) Tanımı İçin Gereçler

• 2 adet yumurta
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı şeker
  • 2 2,5 çay bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilin
  • 1 su bardağı süt (Keki ıslatmak için)
Orta kat için;

• 1 paket kremşanti
  • 1 su bardağı süt
Üzeri için karamel sos tanımı;

• 1 çay bardağı şeker
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı nişasta
  • 1 kase tuzsuz fıstık
Karamellim (Snickers Tadında) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. birinci vakit içinderda kremşantimizi hazırlayarak dolaba kaldırıyoruz. Uygunca soğuyup donması için bu süreci birinci olarak yapıyoruz. sonrasındasında yumurta ve şekerimizi şeker güzelce eriyene kadar çırpıyoruz.
  2. Akabinde süt ve yağı ek edip, tekrar karıştırıyoruz. Kuru materyallerimizi farklı bir kapta karıştırıp denetimli ekliyoruz. Güzelce çırptıktan daha sonra kabımızı yağlıyoruz.
  3. Evvelce ısıttığımız fırınımızda 180 derecede fansız programda pişiriyoruz. 30 dakika dolduktan daha sonra kürdanla denetim ederek süreyi uzatabiliriz.
  4. O ortada karamel sosumuzu hazırlamaya başlıyoruz. Birinci evvel şekerimizi tavaya yayıyoruz, erimeye başlayınca erimeyen tarafı eriyen kısma tavayı sallayarak getirip her tarafın erimesini sağlıyoruz ve daha sonra 1 yemek kaşığı tereyağımızı ekliyoruz.
  5. Süt ve nişastayı karıştırıyoruz. Birbirinle güzelce özdeşince şeker ve yağ yavaş yavaş süt karışımını ekliyoruz. birinci vakit içinderda katılaşıyor fakat kısık ateşte karıştırmaya devam ediyoruz aslına bakarsan o kaynadıkça kıvama geliyor.
  6. Bu ortada soyduğumuz fıstıklarımızı karamel sosumuza ekleyerek karıştırıyoruz. Kekimiz pişince zıt çevirip kendini saldıktan daha sonra süt ile heryerini ıslatıyoruz.
  7. Akabinde kremşanti daha sonrada karamel sosumuzu ekliyoruz. İsterseniz karamel sos ve kremşantiyi 1 gün evvelde yapıp dolap da bekletebilirsiniz. 3-4 saat dolap da dinlendikten daha sonra servise hazır. Afiyet olsun ????.
Not: Ben tart kalıbı kullandım isterseniz tepsidede yapılabilir.

Karamellim (Snickers Tadında) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı