Köln maçında Max Eberl’e hakaret içeren afişler

Beykozlu

New member
1. FC Köln ile RB Leipzig arasındaki 0-0’lık beraberlik sonuca rağmen gerçekten güzel bir maçtı. Ancak sportif taraf arka planda kaldı.

Max Eberl bu konuda gerçekten bir şey söylemek istemedi. Ancak tribünlerdeki küfürlü posterler öyle bir etki yaptı ki, RB Leipzig spor başkanı onun ruhuna dair son derece duygusal bir fikir verdi.

Bundesliga’da 1. FC Köln’de 0-0 berabere kaldıktan sonra 49 yaşındaki oyuncu, “Bu insanların tükenmişliğin ne anlama geldiğini bilip bilmediklerini bilmek isterdim,” dedi. atlattığı hastalığı karalamak.

Ocak 2022’de ezeli rakipleri Borussia’dan istifa eden Eberl, “Tükenmişlik, insanların artık yapamayacakları kadar kendilerini zorlamalarıdır. Ve bunun da ötesinde. Bazıları alkole boğulur, bazıları uyuşturucu alır, bazıları kendini öldürür. Acı gerçek bu,” dedi. Mönchengladbach sağlık nedenleriyle Köln’de ve 1 Aralık’ta Leipzig’de işe alındı. Saksonlara geçiş, RB iş modelinin reddedilmesi nedeniyle hayran çevrelerinde ağır bir şekilde eleştirilmişti ve kişisel olarak Eberl çoktan sözlü saldırıya uğramıştı.

“Artık bitti, yeter artık”

Eberl, bir yıldan uzun bir süre önce istifa ettiği basın toplantısında olduğu kadar bu deneyimden sonra da zihinsel yaşamına açık olup olmayacağı sorulduğunda, “Bunu yapmak zorundaydım. Aksi takdirde kendimi başka bir yerde bulabilirdim. Olmak istemediğim yerde.” O zamanlar halka açılmayı düşünemezdi. “Bedenim ve aklım bana dedi ki: Bu son, yeter artık.”

“Benim hakkımda sıfır nokta sıfır. Bunu aştım. Ama hasta olan tek kişi ben değildim. Dışarıdaki birçok insanda bu sorunlar var. Ben mücadele ederek bundan kurtulmak için mücadele ettim. Diğer herkesin şansı var” dedi. Eberl.

Ben de gücün zayıflığı kabul etmek anlamına geldiğini göstermek istiyorum. Doğru, insanların ayağa kalkıp hastayım demediği çok açık. Bu insanlar bunu başlarının arkasına koymalı.” Ne de olsa, dedi Eberl, döndüğünden beri bu onun başına “henüz gelmemişti”. Genel olarak, futbola geri döndüğüm için inanılmaz derecede mutluyum.”

Diğer şeylerin yanı sıra, bu poster oyunda gösterildi.
Diğer şeylerin yanı sıra, bu poster oyunda gösterildi.

Diğer şeylerin yanı sıra, bu poster oyunda gösterildi. (Kaynak: IMAGO/Roger Petzsche)

Köln spor direktörü Christian Keller şok oldu. FC genel müdürü, “Bunlar 1. FC Köln’ün değerleri değil” dedi. Geçmişte TSG Hoffenheim’a karşı oynanan maçlarda patron Dietmar Hopp’a karşı bazı posterler “daha da tatsızdı”: “Ama bir şeyin çok tatsız mı yoksa daha mı tatsız olduğu hakkında konuşmak zorunda değilsiniz. Herhangi bir ayrımcılık türü futbola ait değildir. – Stadyum.”

Keller, “RB modelini sevmediğinizi yaratıcı ve düzgün bir şekilde gösteren” bir dizi poster de gördü, dedi. Ama kişisel afişlerle “bu yaratıcılığı yıkıyorsunuz. Çünkü mesaj böyle verilmez. Çünkü yalnızca ayrımcı olan takılıp kalır.” Temel olarak, Köln stadyumundaki afişler onaya tabidir. FC spor direktörü, “Ama işler her zaman onsuz yapılır,” dedi: “Bu posterleri onaylamadık, söylemeye gerek yok.”

Sonunda, çok daha iyi bir 0-0 olmasına rağmen oyun hakkında daha az konuşuldu. Güçlü Köln ekibi oldukça memnun kalırken, Leipzig ekibi puanın nasıl değerlendirileceğini tam olarak bilemedi. FC Bayern’i en az 24 saat geride bırakma ve onu baskı altına alma şansı kaçırıldı. Eberl bu nedenle çekilişi “karma” olarak sınıflandırdı. Tabii ki, bu sadece spor rekoru için geçerliydi.