Kolay Şöbiyet Tatlısı

Leila

Global Mod
Global Mod
Kolay Şöbiyet Tatlısı Tanımı İçin Gereçler

• 20 adet baklavalık yufka
  • 200 gram tereyağı
  • 1 çay bardağı antep fıstığı tozu
İç materyali için;

• 2,5 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı irmik
Şerbeti için;

• 2 su bardağı su
  • 2 su bardağı şeker
  • 2-3 damla limon suyu
Kolay Şöbiyet Tatlısı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Birinci evvel şerbeti yapalım kii tatlımız pişene kadar soğusun, 2 su bardağı suya şekerimizi ekleyip kaynatalım.
  2. Kaynayan şerbete limon suyunu ekleyip, ocağın altını kapatıp, soğumaya bırakalım.
  3. Artık de iç muhallebisini yapalım, 2,5 su bardağı süte irmiğimizi ekleyip göz göz olana kadar pişirelim, onuda soğumaya bırakalım katılaşmadı diye merak etmeyin soğurken yoğunlaşacaktır.
  4. Tereyağımızı eritelim, birinci yufkamızı tezgaha serelim, üzerine yağ sürelim, yeniden üstüne bir yufka daha koyalım bu biçimde yaparak 20 yufkayı üst üste yağlayalım.
  5. En üste ki yufkayı yağlamayalım ben uzunlamasına 4 modüle böldüm ve üçgen yapabilecek kareler kestim.
  6. İçlerine azar azar muhallebi den koydum ve antep fıstığı tozu ekleyip uçlarını birleştirip fırın tepsisine çizdim fazla üst üste koymayın yoksa uçları pişmemiş kalıyor.
  7. Bütün yufkaları tepsiye çizdikten daha sonra kalan tereyağını üzerine gezdirelim.
  8. Evvelden ısıtılmış 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirelim.
  9. Tatlımızı fırından aldıktan 5 dakika daha sonra şerbetimizi dökelim şerbetini çektikten daha sonra herkese ????afiyet olsun ????.
Kolay Şöbiyet Tatlısı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı