Kraliçe 66 yıl sonra sigarayı bıraktı

semaver

New member

Yakın zamana kadar, Danimarka hükümdarı sigarayı asla bırakmak istemediğini vurguladı. Ancak bir olay, Kraliçe Margrethe’nin fikrini değiştirmesine neden oldu.

Anavatanında ona “Vulkan Kraliçesi” deniyordu. Margrethe von Danimarka, 17 yaşından beri tutkulu bir sigara tiryakisi ve ibnelere olan düşkünlüğünü hiçbir zaman gizlemedi. Sadece birkaç ay önce, “Weekendavisen” dergisine, sigarayı asla bırakmaya niyeti olmadığına dair hükümdara güvence vermişti. O sırada “Şimdi o kadar yaşlıyım ki artık önemi yok” dedi.

Ama belli ki fikrini değiştirmiş: 83 yaşındaki kadın sigarayı bırakmış. Bu, “BT” dergisinin Danimarka mahkemesindeki iletişim başkanı tarafından onaylandı. Saray sorulduğunda, “Kraliçenin artık sigara içmediği doğru,” dedi. Bu nedenle tetikleyici: bir işlem. Hükümdar, Şubat ayı sonunda sırtından ameliyat olmak zorunda kaldı.

Ailesi ona ilk sigarayı verdi

Rigshospitalet’ten eski başhekim ve sırt uzmanı Tom Bendix gazeteye verdiği demeçte, “Danimarka’da sigara içenlerin sigara içmeyenlerden daha kötü durumda oldukları için ameliyat olmadığı yerler var.” Kraliçe Margrethe de ameliyatını Kopenhag’daki hastanede geçirdi.

83 yaşındaki oyuncunun bu kadar uzun bir aradan sonra bağımlılığını nasıl yendiği tam olarak bilinmiyor. Hükümdarın son 50 yıldır filtresiz bir Yunan sigara markasını tercih ettiği söyleniyor. Genç bir prenses olarak sigara içmeye ailesi aracılığıyla başladı. Kraliçe Margrethe, Undervejs biyografisinde “Babam ve annem ben büyürken sigara içerdi. Bir gün bana sigara isteyip istemediğimi sordular. Aslında o zamandan beri sigara içiyorum” dedi. .