“Mantığın sınırlarını zorladı”

Beykozlu

New member

Dünya futbolu Pelé’nin yasını tutuyor. Brezilyalı futbol efsanesi Perşembe günü 82 yaşında öldü. Bunlar ondan ve onun hakkında en iyi alıntılar.

Pelé’nin sağlık durumu uzun süre tartışıldı ve ailesi sık sık yorum yaptı. Perşembe günü hastane, futbol efsanesinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Brezilyalı sadece golleri ve çalımlarıyla değil, aynı zamanda ikonik sözleriyle ve akranlarının takdiriyle de hatırlanacak.

Pele’nin ve Pelé’nin en iyi sözlerinden bir seçki:

Tarihin en büyük futbolcusunun kim olduğu tartışması üzerine Pelé (2009): “İnsanlar Pelé ve Maradona hakkında tartışıyorlar. Di Stefano en iyisi, o çok daha eksiksiz.”

Pelé bir FIFA röportajında: “Tıpkı Beethoven’ın müziği birleştirmek için doğması ve Michelangelo’nun resim yapmak için doğması gibi, ben de futbol oynamak için doğdum.”

Pelé (2014) 1950 Dünya Kupası finalini kaybetme üzerine: “Brezilya kaybettiğinde, bir şey ölmüş gibi görünüyordu, ülke ölmüş gibi – Kennedy’nin yaptığı gibi. Dokuz yaşındaydım. Babamı ilk kez ağlarken gördüm. .”

Pelé otobiyografisinde: “Penaltı korkakça bir gol atma şeklidir.”

1970 Dünya Kupası maçında İngiltere kalecisi Gordon Banks’i kurtaran Pele: “Hayatımda binden fazla gol attım ve insanlar bana hep gol atamadığım tek şeyi soruyor.”

Pelé (2014) “Time Magazine” ile yaptığı bir röportajda neden kendisine Pelé diyor: “İyi olan her şey Pelé sayesinde. Kötü olan (benim ilk adım) Edson.”

Pelé (2003), “The Guardian” ile futbolun ölümsüzlüğü ve insan ölümlülüğü hakkında yaptığı bir röportajda: “Pelé ölmez. Pelé asla ölmez. Pelé sonsuza kadar yaşayacak. Ama Edson normal bir insandır ve bir gün ölecektir. ve insanlar bunu unutuyor.”

Pele hakkında Franz Beckenbauer: “Tüm zamanların en iyisi Pele. O, Messi’nin hemen önünde. Pele gibi bir oyuncu hiç görmedim. Onunla New York Cosmos’ta oynadım ve ona topu verdiğinizde onu bir daha görmediniz. çünkü çok hızlıydı. Pelé içgüdüsel bir oyuncuydu.”

Diego Maradona (2012) Pelé hakkında: “Pelé, futbolun Beethoven’ı olduğunu söyledi. Hiçbir maçta Beethoven müziği duymadım. Dediğim gibi, ne zaman yanlış hapı alsa, çılgınca bir ifade buluyor. “

Johan Cruyff, Pelé hakkında: “Pele, mantığın sınırlarını zorlayan tek futbolcuydu.”

Eric Cantona, Pele hakkında: “Benim gözümde sanatçı, karanlık bir odayı aydınlatabilen kişidir. Pele’nin 1970 Dünya Kupası finalinde Carlos Alberto’ya pası ile genç Rimbaud’nun şiiri arasında hiçbir zaman bir fark görmedim ve asla da görmedim.” Bu insan ifadelerinin her birinde, bize dokunan ve bize sonsuzluk hissi veren bir güzellik ifadesi var.”

1970 Dünya Kupası finalinde Pele’yi defans oyuncusu olarak koruması gereken İtalyan Tarcisio Burgnich (1:4): “Maçtan önce kendi kendime onun da herkes gibi bir deri bir kemik olduğunu söyledim ama yanılmışım. “