Michael Smith, Clemens’in rakibi – Bu “Zorba Çocuk”

Beykozlu

New member
Gabriel Clemens, Pazartesi akşamı Dart Dünya Şampiyonası’nın finaline ulaşmak istiyor. Ama rakibinde her şey var.

Gabriel Clemens, Gerwyn Price’ı yendikten sonra kendinden emin bir şekilde “Herkesi yenebilirim,” dedi. Dart Dünya Kupası’nın çeyrek finallerinde, Saarland’dan “Alman Devi” bir numarayı önce umutsuzluğa sürüklediğinde ve ardından onu turnuvadan attığında gerçek bir sansasyon yarattı.

Clemens artık turnuvadaki son dört oyuncudan biri. Bu Pazartesi akşamı yarı final rakibi İngiltere’den Michael Smith. Iroquois saç kesimli adam düellonun favorisi ve Michael van Gerwen ile birlikte hala dünya şampiyonluğu için yarışan en önemli oyuncu. Ve o son İngiliz.

Takma adıyla ilgili yanlış anlaşılma

Dart hayranları için Michael Smith sadece “Zorba Çocuk”. 32 yaşındaki adamın takma adının, gençliğinde diğer çocuklara zorbalık yapması veya sık sık kavga etmesiyle hiçbir ilgisi yok. Smith, 13 yaşındayken bir çiftliğe yardım etti. “İnekler doğduğunda, teyzemin meyhanesinde fedai olan çiftlik sahibi benden yeni doğan buzağıları etiketlememe yardım etmemi istedi.” Görünüşe göre Smith tarafından tutulmaya direndiler: “35 dakika boyunca inek gübresi ve gübresi ile yıkandım. (…) Bir buzağı sırtüstü yatıyordu, parmaklarımı burnundaydım ve bacakları havadaydı . O (çiftlik sahibi, editörün notu) bana kabadayı dedi ve takma ad bu şekilde kaldı.”

İngiliz hayranlarla Kabadayı çok popüler.
İngiliz hayranlarla Kabadayı çok popüler.

“Bully Boy”, İngiliz hayranlar arasında çok popüler. (Kaynak: Shaun Brooks, www.imago-images.de aracılığıyla)

Ancak Smith şunu vurguladı: “Ben doğası gereği ne kabadayı ne de saldırgan biriyim – tam tersi.” Dart kariyeri yükselirken, tüm oyuncularda olduğu gibi ondan olası bir takma ad istendi. Örneğin, Peter Wright kendisine “Snakebite”, Gerwyn Price “Iceman” ve efsane Phil Taylor “The Power” olarak adlandırıyor. Smith daha sonra “Bully Boy” u düşündü. Tutulan bir isim.

Sakatlık her şeyi değiştirir

Smith, Kuzey Batı İngiltere’de, Liverpool’a arabayla yaklaşık 30 dakika uzaklıkta bir kasaba olan St Helens’ten geliyor. Smith’e göre yerel olarak başka hiçbir şey olmadığı için ragbi oynadı. 15 yaşında okula giderken bisikletten düşerek kalçasını kırdı. Birkaç ay boyunca, Smith sadece koltuk değnekleriyle dolaşabildi. Can sıkıntısından rahatsız olarak babasının dart takımını kaptı. Smith, St. Helens Muhabirine “O zamana kadar bir dart bile dokunmamıştım” dedi.

Henüz rehabilitasyondayken ilk “180”ini (üçlü-20’ye üç vuruş) attı. Spor için bir marangozluk çıraklığını bile bozdu. Smith, “Yıllardır dart oynuyormuşum gibi hissettim” dedi. Kısa sürede bölgede küçük bir yıldız oldu, ancak atılımı başka bir sakatlığın ardından geldi.

The Sun’a söylediği gibi, 2009 Noel Arifesinde oldu: “Çocuklarla dışarıdaydım ve birkaç içki içiyordum. Eve giderken buzda kaydım. İki bileğimi de kırdım. Dört alçı olmak zorunda kaldım. ay taşır.” Daha önce, dart sporu söz konusu olduğunda Smith sıkılmıştı. Ancak sakatlığı nedeniyle izlemek zorunda kalınca içindeki ateş yeniden alevlendi.

“Ally Pally”nin trajik figürü

Smith gittikçe güçlendi, gençlik turnuvalarını kazandı ve genel halkın dikkatini çekti. “Bully Boy” dört yıldır dart pistinin bir parçası. Ancak o zamandan beri, sorunu genellikle oyun sonları oldu. Smith turdan turda ilerledi, ancak finalde sık sık yenilgiye uğradı.

Alexandra Palace olarak da adlandırılan “Ally Pally” de geçen yıl Dünya Kupası’nda özellikle trajikti. Smith, 2019’daki finalde başarısız olduktan sonra – o zamanlar Michael van Gerwen’e karşı – ikinci denemede Peter Wright ile karşılaştı. Smith güçlü dart oynadı, 24 kez 180’lik bir rekor attı. Sorun: Wright 180’ler kadar sayı attı ve galibiyeti aldı. “Ally Pally”de Smith’in halletmesi gereken bir hesap var.