Migros’tan işten çıkarmalarla ilgili açıklama: Ekonomik şartlar zorlanarak verilebilecek azami artırım ile gelir artışı yaratılmıştır

Beykozlu

New member
Esenyurt’taki deposunda işten atılan emekçilere yönelik açıklama yapan Migros, “Us Küme tarafınca çalışanlara prim dahil ortalamada %54’lük gelir artış yapılmıştır. Şubat ayının birinci haftası da artırımlı gelir ödemeleri hesaplarına yatırılmıştır. Şeffafça bilinmesini isteriz ki, Us Küme tarafınca halihazırda ortalama saatlik fiyat 6,6 TL, prim dahil saatlik gelir de 9,7 TL arttırılmıştır. Bahsi geçen saatlik ek 4 TL eklenmesi durumunda prim dahil gelir artışı %80’e denk gelmektedir ki, bunun da ekonomik rasyonalitesi maalesef bulunmamaktadır.” denildi.

Depo, Liman, Tersane ve Deniz Çalışanları Sendikası, Migros’un Esenyurt deposunda artırımlara karşı aksiyon yapan 250 emekçinin işine son verildiğini duyurmuştu.

Açıklamada, “Migros olarak hepimiz, tarlalarda, çiftliklerde, teknoloji merkezlerinde, mağazalarda, dağıtım merkezlerinde, 55 bin çalışanı, üreticisi ve tedarikçisini de ortasında barındıran büyük bir kadronun kesimiyiz. Ve bu grubun ana hedefi müşterilerimize vaktinde, en yeterli hizmeti 81 vilayette sağlamaktır. bununla birlikte emekçi haklarının gözetilmesinde perakende dalında öncü olan Migros’un, mağazalarında 50 yıldan beri sendikalı olarak çalışılmaktadır. Dağıtım Merkezlerimiz ise uzmanlığı gereği 20 yıldır farklı iş ortaklarımız tarafınca işletilmektedir. Ana düsturumuz olan öncü personel hakları birebir biçimde bu patronların de temel duruşudur.Toplumun temel besin ve gereksinim gereçleri talebini kesintisiz sevkiyatla karşılama üzere değerli bir toplumsal bakılırsav üstüne alan dağıtım merkezlerimiz ortasından, Avrupa Dağıtım Merkezi’nde misyon yapan birtakım çalışanlar, aldatıcı beyanlar ve yönlendirmeler ile Batı Marmara bölgesindeki tedarik zincirini maalesef kesintiye uğratmışlardır.” sözünü kullandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“İlgili dağıtım merkezi patronu Us Küme tarafınca çalışanlara prim dahil ortalamada %54’lük gelir artış yapılmıştır. Şubat ayının birinci haftası da artırımlı gelir ödemeleri hesaplarına yatırılmıştır. Şeffafça bilinmesini isteriz ki, Us Küme tarafınca halihazırda ortalama saatlik fiyat 6,6 TL, prim dahil saatlik gelir de 9,7 TL arttırılmıştır. Bahsi geçen saatlik ek 4 TL eklenmesi durumunda prim dahil gelir artışı %80’e denk gelmektedir ki, bunun da ekonomik rasyonalitesi maalesef bulunmamaktadır. Bu artışı kâfi bulmayıp çalışmak istemeyen kimi şahıslar, ne yazık ki çalışmayı sürdürmek isteyen arkadaşlarına da pürüz olmuş ve çalışma haklarını engellemiştir. Tüm şeffaf irtibata, yakın diyaloğa, ikazlara, 2 ihtara ve tekraren kelamlı açıklamalar ile doğruların anlatılmasına karşın hareketlerini devam ettirmişlerdir. Us Küme, Avrupa Dağıtım Merkezi’nin operasyonlarının günlerce kesintiye uğramasına ve besin tedarik zincirinin kırılmasına yol açan hareketçilerle, dilek edilen en son şey olsa da mecburi olarak yollarını ayırmak zorunda kalmıştır. Bu süreç hepimizi epeyce üzmüştür.

Migros olarak elbette her insanın geçim ıstırabını anlıyoruz. Düsturumuz eşit, adil ve hakkaniyetli bir çalışma ortamı yaratmaktır. Dağıtım Merkezinde Us Küme tarafınca azamî uğraş sarf edilip tüm ekonomik şartlar zorlanarak verilebilecek azami artırım ile gelir artışı yaratılmıştır. Bu çalışma şartlarını uygun bulan, işyeri sorumluluklarına hürmet duyan arkadaşlarımıza kapımızın açık olduğunu kıymetle belirtmek isteriz.”