“Okul herkes içindir ve herkes içindir”

Abel

New member
Floransa belediyesinin Vicchio mezrasından Sergio Mattarella, Don Lorenzo Milani’yi ve onun yeni pedagojisini anıyor

İle ilgili Giampiero Casoni Yayınlanan 27 Mayıs 2023

Özellikle bu konuda Sergio Mattarella istisnalar kabul etmiyor ve hatırlıyor Don Lorenzo Milani bunu açıklamak “Okullar ayrımcılığı ortadan kaldırmalı”. Cumhurbaşkanı, Barbiana dininin doğumunu anarken böyle söyledi. Ve don Lorenzo Milani’nin yüzüncü doğum yıldönümü töreninde konuşan barbianaFloransa belediyesinde Vicchio’nun, dedi ki: “Okul herkesindir. Okul herkes için olmalıdır. Don Milani, köylülerin oğulları gibi görünen önünde olduğunu açıkladı. amansız bir şekilde okul hayatına yabancı olmaya mahkum: ‘Seçim yapan bir okul kültürü yok eder. Yoksulun ifade araçlarını elinden alır. Zenginden şeylerin bilgisini alır‘”.

Sergio Mattarella, Don Lorenzo Milani’yi anıyor

Ve yine Devlet Başkanı dedi ki: “Bu düşüncelerin hikmetini kavramamak mümkün değil. Bu onun özgürlük pedagojisiydi.“. Barbiana’da Don Milani, 1954’te bölgenin çocuklarına eğitim vermek için bir okul kurdu. Ve Mattarella uyardı: “Demokratik bir ülkede okul, tüm ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını birincil amacı ve ufku olarak kabul etmemek“. Ve sonra, don Milani’nin çalışmasına atıfta bulunarak: “‘Bir profesöre mektup’, verilen bir dersi temsil ediyordu. eğitim sisteminin tembelliğine karşı ve değişim için bastırdı, ülkenin derin bir sosyal dönüşümünün ortasında okulun gelişmesine yardımcı oldu”.

“Okul herkesindir ve herkes için olmalıdır”

Ve şu sonuca varıyor: “Yardım etti kurumların görevlerini daha iyi anlamak için ve topluma karşı görevlerini dikkate almaya çağırdı. Giderek daha fazla öğretmen yeni anayasal ilkeleri uygulamak için tutkuyla çalıştı. Çünkü bakmamız gereken bu. Okul herkesindir. Okul herkes için olmalı“.