Oyuncu çocukluğunu ve korkularını anlattı

semaver

New member
Bir oyuncu olarak Lea van Acken korkuyu bir duygu olarak aktarabilmelidir. Röportajda bunun günlük hayatta kendisine yardımcı olup olmadığını ve çocukken korktuğu şeyleri anlatıyor.

Ukrayna'da ve Ortadoğu'da savaş var, iklim değişikliği ensemize iniyor ve internette nefret, kin ve ayrımcılıkla dolu haberler okuyoruz. Bütün bunlar korku yaratıyor. Dizide ünlü isimler “Neyden korkuyorsun…?” sorusunu yanıtlıyor. Tüm duyguların en kötüsü sorunu, nedenleri ve onunla başa çıkmanın yolları aranıyor.

Oyuncu korkuyu farklı şekillerde tanıdı ve takdir etti. Ve çocukluğunda neyden kaçtığını elinden geldiğince hızlı bir şekilde ortaya koyuyor.

Lea van Acken, oyuncu

“Taşrada büyüdüm. Bizim evde mutfak zemin katta, arka köşedeydi. Çocukluğumun yatak odası üst kattaydı. Bazen geceleri susadığımdan uyanıyordum ve bir bardak su almak için merdivenlerden aşağı koşmak zorunda kalıyordum. mutfağa giderken ışığı açabiliyordum ama geri döndüğümde ışığı tekrar kapatmak zorunda kalıyordum.Sonra arkamdaki mutfak karanlıktı.Bazen merdivenlerin altında bir cadının oturduğunu hayal ediyordum. ve ben Merdivenlerin son kısmını odama doğru yürürken bacaklarımı geriye doğru çekiyorum.

Korkudan, kalbim küt küt atarak merdivenlerden yukarı koştum. Bir ara akşamları yatağın yanına bir bardak koydum çünkü geceleri ışık durumundan çok korkuyordum. Artık karanlıkla baş edebiliyorum ama merdivenlerin altındaki cadı fikri çocukluğumda uzun süre aklımda kalmıştı.

Sonra işler birdenbire tehdit edici olmaya başladı

Aktris olarak işim nedeniyle daha sonra korkuyu farklı bir şekilde tanımaya başladım çünkü onu oynayabilmem ve hatırlayabilmem gerekiyor. Pek çok karakter anı korkudan kaynaklanır; örneğin, filmdeki partnerin kız arkadaşını kaybetmekten korktuğu için çıldırması gibi. Sonra korkuya bir süreç olarak bakıyorum ve onu kendimde de gözlemliyorum. Oyunculukta ve özel hayatımda korkuyla baş etmemde, onu kullanmamda veya kabullenmemde bana yardımcı oluyor.

Ancak yine de karmaşık bir süreçtir. Bazen mantıksız korkularım oluyor, bazen de korkunun hormonlarla alakası var. Kan şekerim düştüğünde bazen korkular rastgele geliyor, sonra işler bir anda tehdit edici olmaya başlıyor. Vücudum beni korumak istiyor ve bu nedenle korkuyla tepki veriyor. O halde korku fiziksel bir süreçtir ve iyi bir şeydir. Kaygılarıma bir arkadaş gibi davranmaya çalışıyorum.

imago görselleri 0304076268

Lea van Acken “Yaşayanlara Ölüm” filminin galasında. (Kaynak: IMAGO/Christian Behring/imago-images-bilder)
Kişiye

1999 yılında doğan Lea van Acken, Schleswig-Holstein kırsalında büyüdü. 2015 yılında “Anne Frank'in Günlüğü” filmindeki Anne Frank rolüyle tanındı ve bu rolüyle 2016'da “Bunte – Yeni Yüz Ödülü” ve 2017'de “Bavyera Film Ödülü”ne layık görüldü. “Tatort”, “Yaşayanlara Ölüm” ve “Sløborn” dizisinde rol aldı. “Alman Dehası” filminde kendini oynadı ve “Hitler Darbesi 1923 – Paula Schlier'in Günlüğü” adlı belgesel filmde başrol oynadı.

Geçenlerde Meryl Streep'le birlikte 1991 yapımı 'Hayatını Savunmak' filmini izledim. Ölümden sonra bir boşluğa gelmekle ilgili. Burası insanların hayatlarının ve eylemlerinin değerlendirildiği ve ruhlarına ne olacağına karar verildiği yerdir. Eğer kendi korkunuzu yenmeyi başaramadıysanız, dünyaya geri dönmek zorundasınız. İlerleyen insanlar gerçek hiper insanlardır: Onlar korkunun ötesini görmüşlerdir.

Korku bir dalga gibidir

Annem ve babam bana 'Leila Pig Calls No' adlı çocuk kitabını okurdu. Küçük domuz onun içinde koşuyor, kurt onu evine çekmek istiyor. Domuz yüksek sesle 'Hayır!' diye bağırır. Çocukken korkularımla nasıl başa çıkacağımı ve gerçekten tehlikeli durumlarda ne yapacağımı öğrendim. Şu ana kadar böyle şeyler başıma gelmediği için çok şanslıyım. Taşrada büyüdüğüm için uzun süre şehrin tehlikeleriyle pek işim olmadı. Bu ülkede kendimi her zaman güvende hissettim. Berlin'e taşındığımda ve başlangıçta yalnız seyahat ettiğimde, akşamları eve dönerken sık sık birini arardım.

Korku doğrudan bir şeye bağlı olduğunda bana yardım ettiği ve tehlike anında kaçmam gerektiğini belirttiği için ona teşekkür ederim. Eğer sebepsiz yere gelirse önce bir nefes alıp korkuyla sevgiyle konuşmaya çalışırım: 'Şu anda buradasın ama aslında hiçbir anlam ifade etmiyorsun. Burada gerçekte neler olup bittiğini öğrenelim.' Bazen daha iyi çalışır, bazen daha az. Korku bir dalga gibidir. Zirveye ulaşana kadar çok uzaklardan geliyor, sonra azalıyor ve kumlara gömülüyor.”