Pelé ve Beckenbauer arasındaki özel dostluk

Beykozlu

New member
Franz Beckenbauer ve Pelé’nin onlarca yıllık özel bir ilişkisi vardı. Şimdi Brezilyalı futbol efsanesi öldü. Harika bir erkek arkadaşlığına bir bakış.

Anglosakson’da “kahramanlarınla asla tanışma” diye bir söz vardır. Bu cümle son derece kaderci bir fikre dayanmaktadır: Hayran olduğum bu kişi, şüphesiz aşırı olan kendi beklentilerini muhtemelen zaten karşılayamayacak. Franz Beckenbauer’a soracak olsaydınız, muhtemelen tüm bunları saçmalık olarak reddederdi. Çünkü gerçeği çürüttü. İdolü, kahramanı ile tanıştı ve Brezilyalı bir erkek kardeş kazandı.

Beckenbauer, iki yıl önce Pelé’nin 80. doğum günü vesilesiyle yazdığı açık mektupta, “Bir futbolcu olarak benim en büyük rol modelim sendin” dedi. Ölüm duyurulduktan sonra “Kaiser” Twitter’da şunları yazdı: “Futbol bugün tarihinin en büyüğünü kaybetti – ve ben eşsiz bir arkadaşımı kaybettim. Futbol sonsuza kadar senin olacak. Huzur içinde yat.”

1958’de, tam adı Edson Arantes do Nascimento, İsveç’te düzenlenen Dünya Şampiyonası’ndaki performanslarıyla genç Beckenbauer’i büyüledi. O zamanlar sadece 17 yaşında olan Pelé, dört maçta altı gol attı ve üç Dünya Kupası şampiyonluğunun ilkini Brezilya ile garantiledi. Giesinger’ın ev sahibi kulübü SC 1906 Münih’in gençliğinde hala aktif olan 13 yaşındaki Franz’ın bir gün Pelé ile sahada olma hayali doğdu.

Jagger, Redford, Streisand: Hepsi Pelé ve Beckenbauer ile dans etti ve parti verdi

Ancak aynı soyunma odasının paylaşılması neredeyse 20 yıl alacaktı – 1960’ların sonundaki bir gösteri maçını hariç tutarsanız, Beckenbauer henüz “Kaiser” olurken, dünya futbolundaki öneminin hala farkında değildi. Pele donmadan önce hayretle baktı.

1977’de kader talip ve kahramanını bir araya getirdi. New York Cosmos kulübünde. Kuzey Amerika Futbol Ligi. Bu suni çim ve maskot olarak Bugs Bunny idi. Bu, ulusal şampiyonluk kupasından ve Copa Libertadores’tan çok uzaktaydı. Ancak Beckenbauer ve Pelé, arkadaşlıklarının yeşermesi için daha iyi bir ortam dileyemezdi.

imago görüntüleri 11740601
imago görüntüleri 11740601

Franz Beckenbauer (solda) ve Pelé (sağda): İki futbol yıldızı, New York Cosmos’ta sadece bir sezon birlikte oynadılar. (Kaynak: www.imago-images.de aracılığıyla imago spor fotoğraf servisi)

1970’lerin sonunda, her ikisi de kariyerlerinin (geç) sonbaharındaydı, uzun süredir milyonerler ve küresel ikonlardı, bunu sporda başka hiç kimseye değil, birbirlerine kanıtlamaları gerekiyordu. Böylece hayattaki güzel şeyler için daha fazla zaman vardı. Ve Bavyeralı ve Brezilyalılar, dünyanın en heyecan verici şehirlerinden birinde bunun tadını sonuna kadar çıkardılar.

Efsanevi disko kulübü “Studio 54″ün eşitsiz ikilisi düzenli olarak konuk olmuş olmalı. En azından orada onu kutlayan ve dans eden diğer ünlülerin listesi şu şekilde yorumlanabilir: Mick Jagger, Elton John, Robert Redford, Diane Keaton, Barbra Streisand – hepsi Pelé’nin “stüdyo”daki samba adımlarını övdü. ve daha sonra, Cosmos formasını takıp numara yaparken Giants Stadyumu’ndaki tribünlerde onu tezahürat yaptı.

“Aldın ve koşmaya başladın. Sonra topu sana verdim ve arkandan yaptığın şeyi hayretle izledim. Üç dört rakibe karşı son sürat gittin ve onları bir Panter gibi pürüzsüz, kandırdın. Beckenbauer onlarca yıl sonra Pelé’nin New York’taki becerileri hakkında büyülenmişti.

Pelé, Beckenbauer’ı yeni teknolojik çağa taşıdı

Ancak Beckenbauer’in rüyası uzun sürmedi. Aynı yıl Pelé, futbola veda etti ve Beckenbauer’in kendisi için aylar içinde dönüştüğü “ağabeyini” New York’ta bıraktı. Ancak, iki futbol yıldızı tarafından hissedilen benzersiz bağlantı bozulmadan kaldı. Aslında, aslında yeni teknolojik çağa sıçradı.