Rekabetçi sporlarda yeme bozuklukları “Sorumlu insanlar her zaman başarısız olur”

Beykozlu

New member
Sizin için çözüm nedir?

Öncelikle yeme bozukluklarının başlı başına bir sorun olduğu konusunda bir duyarlılık oluşturulmalıdır. Pandemi zamanlarında daha da büyüyen biri. Bunu kaba ve bir o kadar da tuhaf bir örnekle açıklamak istiyorum. Tükenmişliğe uzun süre şüpheyle bakıldı. Artık çoğu kişi bunun sinsi ve uzun süreli bir hastalık olduğunu anlamıştır. Bunun, ilgili kişinin çok çalıştığı ve bir görev için kendini yıprattığı düşüncesiyle ilişkilendirilmesi alışılmadık bir durum değildir.

Max Eberl, Ocak 2022'deki istifasında PK: Uzun süredir Gladbach menajeri, kararını bir tükenmişlikle haklı çıkardı.  Frommert, yeme bozukluklarının da aynı şekilde açık bir şekilde ele alınmasını istiyor.
Max Eberl, Ocak 2022'deki istifasında PK: Uzun süredir Gladbach menajeri, kararını bir tükenmişlikle haklı çıkardı.  Frommert, yeme bozukluklarının da aynı şekilde açık bir şekilde ele alınmasını istiyor.

Max Eberl, Ocak 2022’deki istifasında PK: Uzun süredir Gladbach menajeri, kararını bir tükenmişlikle haklı çıkardı. Frommert, yeme bozukluklarının da aynı şekilde açık bir şekilde ele alınmasını istiyor. (Kaynak: IMAGO/Revierfoto)

“Kazık” her şeyin üzerindedir …

Onunla rezonansa giren tanıma gibi neredeyse bir şey var. Herkes şunu bilir: “Tükenmişlik – ama şimdi çok fazla dinlenmeye ihtiyacın var, tekrar ayağa kalkman uzun zaman alabilir.” Ama birine “İştahsızlığım var” derseniz, insanlara oldukça sinirli bakarsınız. Arkasında içsel mücadeleler, korkular, travmatik deneyimler ya da kendinden şüphe duymalar olduğu görülmez. Çekmece oldukça açık: “Anoreksiya? Sadece genç kızlarda var.” Çoğu insan bu hastalığı görmezden gelir. Bununla nasıl başa çıkacaklarını hiç bilmiyorlar. Bu yüzden çok azı ortaya çıkıyor, çünkü tam olarak biliyorlar: Anlamıyorum. Aksine.

“Çık” tabiri bile insanın aslında hastalığından utanması gerektiğini ima eder.

O zamanlar benimle temasa geçen kaç kişinin olduğuna inanamazsın, bazıları Almanya’dan üst düzey yöneticilerdi. “Bunu halka açıklama cesaretin için teşekkür ederim. O cesaret bende yok, kimse beni öğrenemez” dediler. Böyle bir itirafın tabu olduğunu, “eşcinsel futbolcular” meselesi gibi zayıflıkla ve olumsuz sonuçlarla ilgisi olduğunu düşünüyorlar. Ve korkarım ki haklısın. Ben de tam olarak bu izlenimi destekleyen pek çok tepki aldım: “Bizi bununla uğraştırma, sen adam değilsin, can alamıyorsan kendini as…”

Yani bir kamuoyu tepkisi korkusu var…

Görünüşe göre her şeyden önce toplumun bunu kabul etmeyeceği, kişinin özellikle belirli pozisyonlarda göze almaması gereken bir kusuru olacağı korkusu var. Halk da ayrım yapmıyor, daha çok itiliyor. Yeme bozukluğu? Bütün gün tuvalette takılıyorsun ya da zihninde sıska modellerin imajı var – arada pek bir şey yok.

Bu algı nasıl değiştirilebilir?

Çoğu hastalık oldukça gelişigüzel ve tutarlı bir şekilde rapor edilir. Anoreksikler hakkında yalnızca bir aktör onlardan öldüğünde veya şimdi olduğu gibi sporcular halka açılma cesaretini gösterdiklerinde duyarsınız. Bugün size şunu söyleyebilirim: Birkaç gün sonra kimse bundan bahsetmeyecek. O zamanlar “Markus Lanz” ve “Riverboat” programlarındaydım, birdenbire talk show’lara uygun bir konu haline geldi. Ama bunun tek nedeni, bisikletle geçirdiğim zamandan kalma bir itibarım olmasıydı.

Bu faktörler olmadan yankı olmaz mıydı?

Bu konunun manşetlere çıkması için her zaman popüler bir fırsat gerekir. Ve çoğunlukla bir kişinin şöhretiyle bağlantılıdır, hastalığın kendisi ile pek ilgili değildir. Bundan sonra ilgi hızla azalır. Depresyona benzer. Bununla da uğraşmak istemiyorsun. Zor insanlar, her şey çok kasvetli, kasvetli ve karanlık. Robert Enke’nin ölümünden sonra Almanya’da vaat edilmeyen ne oldu? Theresa Enke ve olağanüstü işler yapan Robert Enke Vakfı olmasaydı, bu ülkede neredeyse hiç kimse ilgilenmezdi. Yeme bozukluklarının da toplumda daha ciddi bir hastalık olarak tanınmasını dilerdim.

Kişisel olarak senin için nasıldı?

Okullara gittim ve eğitim vermeye çalıştım, ilgili ama yönetilebilir bir izleyici kitlesinin önünde birkaç okuma yaptım. Yukarıda anlattığım sebeplerle konu birkaç saatliğine gündeme geldiğinde zaman zaman aranıyorum. Zor kalır. Ayrıca bu ülkede bunun terapötik ele alınmasını biraz çaresiz buluyorum.

Fiziksel ve zihinsel olarak yorgun: Formula 1 pilotu Valtteri Bottas da kariyeri boyunca yeme bozuklukları bildirdi.
Fiziksel ve zihinsel olarak yorgun: Formula 1 pilotu Valtteri Bottas da kariyeri boyunca yeme bozuklukları bildirdi.

“Fiziksel ve zihinsel olarak bitkin”: Formula 1 pilotu Valtteri Bottas, kariyeri boyunca yeme bozuklukları da bildirdi. (Kaynak: IMAGO)

Bunun için bir açıklamanız var mı?

Genelleme yapmak istemiyorum ve sadece kendim ve izlenimlerim adına konuşabilirim. Orada çok sayıda mecazi pompalı tüfekle ateş edildiğini öğrendim. Terapi benim için yeterince bireysel değil. 42 yaşında, aniden 14 yaşında bir anoreksik, 20 yaşında bir bulimik ve 23 yaşında aşırı yiyen biriyle klinikteydim. Bir vakayı diğeriyle kıyaslayamazsınız. Anoreksiya durumunda, birçok davranış aynıdır. Ancak bu psikosomatik hastalıkların kaderleri ve hikayeleri tamamen farklıdır. Grup yaklaşımı benim değildi ve biliyorum ki sadece ben değildim.

Klinik sana hiç yardımcı olmadı mı?

Evet – ama kliniğin kendisi değil, diğer hastalarla değiş tokuş. Terapi yaklaşımları söz konusu olduğunda, burada da aynı şey geçerlidir: Yeterli maddi durumunuz varsa, doğru tedaviyi de alabilirsiniz. Değilse, o zaman birkaç hafta sonra size söylenecek: “Süreniz doldu, yarın evimizden ayrılmanız gerekiyor” – hala ölümcül hasta olup olmamanıza bakılmaksızın. Klinikten ayrılan pek çok kişi, olabildiğince çabuk geri dönmek için her şeyi yaptı.

Böyle bir tedavinin amacı nedir?

Genel olarak tedaviyi kınamak istemiyorum ve kesinlikle terapistlerin yetkinliğini inkar etmek istemiyorum. Farklı klinikler de var. Bir yeme bozukluğu, her şeyden önce, kendisine ait bir dünyaya sığınmanız gerçeğiyle karakterize edilir. Ancak bir kuruma gittiğinizde kendinizi farklı, yeni bir yeme bozukluğu dünyasında bulursunuz ve bu da bağımlılıklar yaratır. En azından bu nedenle üçüncü, dördüncü veya beşinci kez gelen hastalar var.

Görünüşe göre, sistem sizi önce taburcu olmaya zorluyor, böylece daha sonra tekrar kabul edilebilmeniz veya yeni bir hastanede kalış için finansman sağlayacak kadar hasta olabilmeniz için.

Neden bu kadar çekici?

Orada, kendinize ait eksiksiz bir dünyadasınız ve sabit bir planınız var: sabah 6’da kalkın, sabah 6:30’da tartın, sabah 7’de yemek yiyin, vb. Sorumluluklarından tamamen vazgeçiyorlar ve bence terapinin amacı bu olamaz.

Günlük yaşam için hiçbir şey öğretilmiyor mu?

Bunu genel olarak söylemek istemiyorum. Ama benim için oldukça ilkeldi. Sloganım her zaman olmuştur: hayat hayatın içinde olur. Bu hastalığı ancak günlük yaşamda bağımsız olarak da yönetebilirsem yenebilirim. Ama eğer her zaman bana annelik yapılırsa…

…o zaman bağımsızlık kaybedilir.

Klinikte yaklaşık on iki hafta geçirdikten sonra eve geldim, dairemde durdum ve kendime sordum: şimdi ne olacak? Aniden kliniğin duvarlarının arkasına geri dönmeyi özlemiştim. Bireysel terapiye başladım ve gerçek bir aydınla tanıştığım için çok şanslıydım. Onların yardımıyla savaşarak kurtuldum ama bu da birkaç yılımı aldı.

Ve bu gün nasılsın?

Artık anoreksik değilim. Ama hala ritüellerim var ve yemek konusunda hiç rahat değilim. Bunu asla çıkarmazsın. Bir kez bu sarmalın içine girdikten sonra, hayatınız boyunca size eşlik edecektir. Vücudumu, sonuçları arasında saç dökülmesi, kemik kırılması, ödem ve kas atrofisi gibi aşırılıklara maruz bıraktım. 39 kiloyum ve 1.84 boyundaydım. Hayatımın bu aşamasının bana hatırlatılmadığı bir gün bile geçmiyor.