RTL sunucusu Eva Imhof hastalık hakkında konuşuyor: “Neredeyse ölüyordu”

semaver

New member
Çöküş sonrası koma

RTL sunucusu Eva Imhof: “Neredeyse ölüyordum”

6 Mart 2024 – 10:18Okuma süresi: 2 dakika

Duygusal video: Eva Imhof, yaşadığı olayı gözyaşları içinde anlatıyor. (Kaynak: t-online)

Facebook'ta Paylaş

x.com'da paylaş

Pinterest'te Paylaş

WhatsApp'ta paylaş

Eva Imhof'un arkasında dramatik yıllar var. 2023 yılında baygınlık geçirdi ve birkaç kez komaya girdi. Şimdi sunum yapan kişi çektiği çileyi kamuoyuna açıkladı.

Eva Imhof, Salı günü öğleden sonra gözyaşları içinde Instagram üzerinden hayranlarıyla iletişime geçti. Sunucu bir videoda “Ciddi bir şekilde engelli olmak istemiyorum. İstemiyorum” dedi. “Neden tüm insanlar normal ve ben ciddi şekilde engelliyim? Bu çok zor. Ben de normal olmak istiyorum. Eskisi gibi olmak istiyorum ama değilim.”

Kısa bir süre sonra 45 yaşındaki genç, ağır engelli kimlik kartıyla çekilmiş fotoğrafını Instagram'da yayınladı. Şöyle yazdı: “Ağır engelli teşhisi: şimdi ne olacak?” İlk yorumlar hızla birikti.

Hayranlarının çoğu onu cesaretlendirdi ama bazıları da şaşırdı. Örneğin biri, “Ne tür bir hastalığı var? Ben buna pek yetişemiyorum” yorumunu yaptı. “Fark etmedim. Ne oldu?” “Aramızda” yıldızı Claudelle Deckert sordu.

“Tam bir çöküntü yaşadım”

Eva Imhof, “Bunte” dergisine verdiği röportajda hastalığı hakkında detaylı bilgi verdi. Geçen yıl, RTL hava durumu sunucusu dramatik bir arıza yaşadı. “Neredeyse ölüyordum” diye hatırlıyor. “Travma sonrası stres bozukluğu yaşıyorum.”

2023 yılında Berlin'deki “Adlon” otelinde fenalaştı ve ambulansla bir kliniğe götürüldü. “Tam bir baygınlık geçirdim ve Berlin Charité'ye götürüldüm ve orada yatılı hasta olarak kabul edildim. Birkaç gün boyunca bilincim kapalıydı ve toplam üç kez komadaydım. Bir kez on gün boyunca.”

Ancak sağlık sorunları çok daha erken başlamıştı. “2015 ve 2016'da işler gerçekten çok kötüleşti. Önce babam öldü, sonra da en yakın arkadaşım Miri.” Miriam Pielhau 2016 yılında kansere yenik düştü. “Bundan sonra gerçekten biraz dinlenmeye ihtiyacım vardı ama bunun yerine kendimi işe verdim.”

2019 yılında Eva Imhof tükenmişlik nedeniyle hastalık iznindeydi. Dört hafta sonra sanki hiçbir şey olmamış gibi yeniden çalışmaya başladı. “Artık bunun normal hayatım olduğunu sanıyordum. Kendimi inanılmaz derecede kötü hissediyordum, sadece zihinsel olarak değil, fiziksel olarak da.” Bu onun “toplam çöküşünün” başlangıcıydı.

“Hayata geri dönmek için savaşıyorum”

Eva Imhof bir yıl boyunca bir psikiyatri hastanesinde yatarak tedavi gördü. On bir yaşındaki ikiz kızları bu dönemde ona güç veriyordu. Ancak birbirlerini sadece kliniğin dışında gördüler. Eva Imhof, “Bu çok bilinçli bir karardı. Onları korkutmak istemedik” diyor. “Her zaman dışarıda, Charité'nin yakınında buluşurduk.”

Web'deki moderatör artık tamirde. “İyiyim, hayata dönme mücadelesi veriyorum. Tedavi için hâlâ haftada iki kez Charité'ye gidiyorum. Bana farklı ilaçlar veriyoruz, her şeye hemen tahammül edemiyorsunuz.” Eva Imhof, nisan ayında rehabilitasyona girecek ve ardından kızlarıyla birlikte dünyayı dolaşmak istiyor.