Salamura Zeytin İmali

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Salamura Zeytin İmali Tanımı İçin Materyaller

• Gerekli gereçler 3 kg yeşil zeytin rastgele bir cins olabilir
  • 1 çay bardağı kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 1 adet dilimlenmiş limon
  • İçme suyu
Salamura Zeytin Üretimi Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Birinci evvel zeytinleri şayet konutta kendimiz kıracak isek tek tek doğrama tahtasının üzerine koyup, bardağın aykırı tarafıyla hafifçeten vurup çatlatabilirsiniz yada aldığınız yerde makinada da çizdirebilirsiniz.
  2. Bidonun yarısına su koyun zeytinleri içine atınki karamasın.
  3. Zeytin bitene dek bu süreci devam edin. daha sonra üzerini büsbütün dolacak biçimde su dolduralım, ağzını kapatalım, serin bir yerde beş gün ağzını açmadan bekletelim.
  4. daha sonra içi asitli olacağından dolayı kapağını epeyce yavaşça denetimli bir biçimde açınki birden fışkırmasın asitli suyu dökelim.
  5. daha sonra, üzerine bir daha pak su alalım tekrar ağzını kapatalım tekrar beş gün bu türlü dört kez bu süreci yapalım.
  6. Arkadaşlar ben dört sefer beşer gün ortayla suyunu değiştirdim. daha sonrasında salamurasını kurdum en son gün yine suyunu döküyoruz yeniden çeşme suyu dolduralım.
  7. Üzerine bir çay bardağı kaya tuzunu dökelim limon tuzunu dökelim.Bbir 2 saat evvelce dilimlediğimiz limonları biraz tuzlayıp bekletirsek limonlar ortasında erimeyecektir.
  8. bu türlü limonlarını da üzerine dizdikten daha sonra ağzını sıkıca kapatalım kapalı ve serin bir yerde koruma edelim. Artık bir hafta daha sonra zeytinimiz yemeye hazır olacaktır yapacak olanlara afiyet olsun????
Salamura Zeytin Üretimi Tanımı Fotoğraflı Yapılışı