Sinus lift operasyonu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
SİNUS LİFT OPERASYONU

Üst çene art bölgede dişlerin kaybının akabinde üst çene sinüs havalanmasına bağlı olarak implant uygulanması planlanan alanda dikey kemik kaybı meydana gelmektedir. Bu durum dental implant uygulama sırasında kâfi stabilite alınmasına mani oluşturabilir. Üst çene art bölgede, implant uygulaması için kâfi dikey boyutun kazanılmasında sinus lift operasyonu tercih edilir. Bursa’da Çene Cerrahı Uzmanı olarak hizmet veren Uzm. Dt. Taner Köroğlu, Bursa’da yetersiz kemiklerde implant planlanan hastalarda sinus lift operasyonunu Özel Bursa Uzmanlar Ağız ve Diş Sıhhati Polikliniği’nde yapmaktadır.Sinus lift operasyonu iki farklı usul ile uygulanmaktadır; Açık sinus lift operasyonu ve kapalı sinus lift operasyonu.


Kapalı sinus lift operasyonu genelde dikey kemik yüksekliği 7 mm ve üzerinde olduğunda tercih edilir. Tıpkı seans implant uygulaması yapılabilir.

Kemik yüksekliği 7 mm’den az olduğunda açık sinus lift operasyonu tercih edilir ve üst çenenin yan duvarından sinüs membranına ulaşılarak sinüs membranı kaldırılır ve bölgeye kemik grefti (kemik tozu) uygulaması yapılarak kâfi kemik hacmi oluşturulmaya sağlanır. Duruma göre sinus lift operasyonu ile tıpkı seansta implant uygulaması yapılır yahut sinüs lift operasyonunda 6 ay daha sonra implant uygulaması yapılır.