Soğuk Baklava(Tam ölçü ,Mükemmel Lezzet )

Leila

Global Mod
Global Mod
Soğuk Baklava(Tam ölçü ,Mükemmel Lezzet ) Tanımı İçin Malzemeler

• 1 paket baklavalık yufka (800gr)
  • 200 gram tereyağı
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 2 su bardağı iri çekilmiş fıstık(ceviz de olur)
Şerbeti için

• 1 su bardağı su
  • 2.5 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı süt (s
  • Şerbeti bol seviyorsanız 1 bardak daha ekleyebilirsiniz. ben biraz kuru sevdigim için gerek duymadım)
  • 1 paket krema
Üzeri için

• 2 tepeleme yemek kaşığı kakao
  • 1 tepeleme yemek kaşığı pudra şekeri
Süslemek için

• Antep fıstığı
  • 60 gr çikolata
Soğuk Baklava(Tam ölçü ,Mükemmel Lezzet ) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Önce şerbeti hazırlayalım.
  2. Tencereye şeker ve suyu döküp ocağa alıyoruz kaynamaya başladıktan 2 dakika daha sonra kapatıp süt ve kremayı ekliyoruz ve çırpıcı ile yeterlice karıştırıp soğuması için kenara alıyoruz.
  3. Tereyağını eritip üzerine biriken beyaz köpüğü atıyoruz(mutlaka atın yoksa hem lezzeti birebir vakitte imajı beğenilen olmaz)eriyen tereyağına sıvı yağı da ekleyip hazır bekletiyoruz.
  4. Yufkaları dikdörtgen borcama nazaran kesiyoruz. (artan kesim yufkaları ben tavada börek yaparak değerlendirdim ) yufkalar ortasını fırça ile yavaşça yağlayarak 22. Kata kadar geliyoruz ve iri çekilmiş fıstığı homojen bir biçimde ekliyoruz.
  5. Üzerine ortalarını yağlayarak 18 tane daha yufka diziyor.
  6. Kalan yağı da en son yufkanın üzerine sürüp küçük kareler halinde kesiyoruz.
  7. Önceden ısıtılmış 175 derecelik fırında 20 dk pişirip daha sonra dereceyi 150 ye düşürerek üstü kızarana kadar pişiriyoruz.
  8. Fırından çıkan tatlının birinci sıcağı gidince soğumuş şerbeti döküyoruz ve soğuyunca dinlenmesi için dolapta 1-2 saat bekletiyoruz.
  9. daha sonra üzerine kakao ve pudra şekerini karıştırıp serpiyoruz ve dolapta beklettiğimiz çikolatayı rendeliyoruz.
  10. Biraz da fıstık serpiyoruz. Bir kaç saat daha dolapta dinlendikten daha sonra servise hazır ????.
Not: ????kullandığım bardak ölçüsü 250 ml.????ölçüler dikdörtgen borcam içindir.Daha fazla tanım için ınstagram sayfam ogretmen_annenin_gunlugu sayfama beklerim

Soğuk Baklava(Tam ölçü ,Mükemmel Lezzet ) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı