Süper Profiterol Ve Ekler Pasta

Leila

Global Mod
Global Mod
Süper Profiterol Ve Ekler Pasta Tanımı İçin Gereçler

Hamuru için;

• 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı un
  • 120 gram kadar tereyağı (yada 125gr margarin)
  • 4 adet yumurta ( yumurtalarınız büyükse 3 ekleyin)
Kreması için;

• 2,5-3 su bardağı kadar süt
  • 1-1,5 çay bardağı şeker (tatlı isteğinize bağlı)
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1 adet yumurta
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket krem şanti (İsteğe bağlı)
Çikolata sosu için;

• Ben hazır çikolata sosu alıp tanımına nazaran yaptım
Mükemmel Profiterol Ve Ekler Pasta Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle hamuru için tencereye su ve tereyağını alıp kaynatıyoruz.
  2. Akabinde ununu ekleyip bir kaç dakika kavuruyoruz.
  3. Tenceremizi kenara alıp soğumasını bekliyoruz.
  4. Hamurumuz soğurken kremayı ve çikolata sosunu yapıyoruz.
  5. Krema için diğer bir tencereye vanilya ve krem şanti hariç materyalleri ekleyip kıvam alana kadar karıştırarak pişiriyoruz. Kıvam alınca vanilyayı da ekleyip biraz daha kaynatıyoruz ve ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz.
  6. Krema soğurken çikolata sosunu da tanımına göre hazırlayalım ve soğumaya bırakalım.
  7. Hamurumuz artık oda sıcaklığında ve yumurtaları birer birer kırarak mikser yardımı ile çırpıyoruz. Burada püf nokta her bir yumurtayı çırptıktan daha sonra başkasına geçmek ve yeterlice karıştırmak.
  8. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye yuvarlak biçimde dizelim. Burada ben elimi ıslatarak süratlice yuvarlayıp diziyorum, kaşıkla yahut sıkma torbası ile de yapan var. Ekler ortasında uzun ince biçim verebilirsiniz. Bu tarife göre hazırladığım hamurdan 30 adet yuvarlak, 6 adet uzun kek çıktı. Ek yapmak istemezseniz ortalama 40 adet profiterol elde edersiniz.
  9. Evvelce ısıtılmış alt üst ayar fansız 180°c fırında kapağını asla açmadan (sönmemesi için) 30-40 dakika ortası pişmeye bırakıyoruz.
  10. Şayet vaktiniz var ise piştikten daha sonra fırını kapatıp ağzı açık biçimde soğutabilirsiniz, bu türlü de sönmesi engellenecek ve puf puf içi boş yumuşacık kekler olacaktır.
  11. Oda sıcaklığına gelen kremaya krem şanti ekleyip çırpıyoruz ve ortadan ikiye kesilmiş profiterol kekinin içine kremamızı sıkıyoruz.
  12. Üzerine soğumaya bırakılmış çikolata sosunu gezdirin ve istediğiniz biçimde süsleyin.Afiyet olsun ????.
Süper Profiterol Ve Ekler Pasta Tanımı Fotoğraflı Yapılışı