Sven Hannawald gerçekte ne yapıyor? Kayakla atlama onun hayatı

Beykozlu

New member
O zamandan beri başka hiçbir Alman kayakla atlamacının yapmadığını yaptı: Four Hills Turnuvasında genel zafer. Sven Hannawald artık bir TV uzmanı ve bundan daha fazlası.

TV yorumcusu Tom Bartels coşkulu sesiyle “Başardı. Four Hills Turnuvası efsanesi yenildi” dedi ve ekledi: “Sven Hannawald da Bischofshofen’de bir buçuk metre farkla kazandı. 6 Ocak 2002, 15:56 ve 55 saniye : Sven Hannawald ailesiyle birlikte kutlama yaptı.” Alman kayakla atlamacı Hannawald’ın daha önce kimsenin başaramadığı şeyi başardığı andı: dört yarışmayı da kazanarak tur zaferi ve tarih kitaplarına girmesini sağladı.

Atlayışından sonra gümüş takım elbisesiyle birkaç kez zıpladı ve coşkuluydu. Tarihi başarısını televizyon ekranları karşısında 15 milyon kişi izledi. Bugüne kadar, ondan bu yana başka hiçbir Alman bu başarıyı başaramadı ve Polonyalı Kamil Stoch gibi bir kayakla atlama sporcusunun bunu tekrar yapabilmesi 16 yıl alacaktı.

Sven Hannawald ailesiyle: Bartels'in 2002'deki zafer atlayışından sonra anlattığı sahne.
Sven Hannawald ailesiyle: Bartels'in 2002'deki zafer atlayışından sonra anlattığı sahne.

Sven Hannawald ailesiyle birlikte: Bartels’in 2002’deki zafer atlayışından sonra anlattığı sahne.

Bugün Sven Hannawald, eşi ve çocuklarıyla Münih’in güneyinde yaşıyor ve t-online ile yaptığı bir röportajda şunları anlatıyor: “Münih’te çocuksuz bir dairemiz vardı, ama şimdi biraz taşındık. Bir evimiz, anaokulumuz ve okulumuz var. Büyük şehir kadar kalabalık değil, bu yüzden burada büyümek büyük şehirde olduğundan daha normal.”

Ailesiyle vakit geçirmesinin yanı sıra spor yapmaya da çok zaman ayırıyor. Koşmaya ve bisiklete binmeye ek olarak, futbola da tutkusu var: “Şu anda bunu askıya aldım çünkü miniklerimizin uyku saati şu anda yedi buçuk. Eski erkek futbolu genellikle burada başlar, buna dahil.” oyunlar ve bu şu anda çalışmıyor. ” Ayrıca ailenin Kasım ayından beri küçük bir köpeği var.

Sven Hannawald bugüne kadar Almanya’da tartışmasız başarıyı temsil ediyor. Tom Bartels, Hannawald’ın t-online için Four Hills Turnuvası’ndaki tarihi anını hatırlıyor ve şöyle diyor: “Sven’in 2002’deki turnuva zaferi, harika ve inanılmaz derecede yoğun bir zaman olarak hatırlanıyor. Kendimi harika bir maceranın ortasındaymışım gibi hissettim.” Bartels, o sırada özel bir yayıncı için yorum yaptı: “O sırada RTL yayını çok denedi, ayrıca deneyler yaptı. Her zamankinden daha fazla izleyiciye ulaşıldı. Konu kayakla atlamaydı. Sven, Martin Schmitt ve takım arkadaşları gibi popülerliğe sahipti. zaman zaman pop yıldızları. Onlarla çalışmak çok eğlenceliydi.”

Bartels geriye bakıyor ve ekliyor: “Eğitmenler Wolfgang Steiert, Reinhard Hess ve Henry Glass dahil herkesle çok iyi bir ilişkim vardı. Turun her günü gök mavisiydi. Sven sıralama turlarını atladı ve her zaman 50 numara birinci oldu. hepsi dört atlama kazandı. 50. turnuvada. Daha fazlası mümkün değil. Bu, parçası olmama izin verilen mutlak spor olaylarından biriydi. Bunun için çok minnettarım.”

Hannawald o zamanlar bu konuda ne hissediyordu? t-online ile yaptığı bir röportajda kariyerinin en büyük anı hakkında şunları söylüyor: “Bu benim çocukluk hayalimdi. Küçük Sven’in çocukluk hayali. Evde babanla kanepede oturup baktığın ve sonra turu kazanmak istediğin yer. İşte bu. Tabii ki, o kadar basit olmadığını bildiğim zaman.” Yine de, o zamanki DSV atlama teli tüm engelleri aşarak büyük bir başarı elde etti. O zamanlar hiç kimse Hannawald’ın yirmi yıl sonra Bartels ve Lea Wagner ile birlikte kayakla atlama konusunda ARD uzmanı olarak takımda yer alacağını tahmin edemezdi.

“Başarana kadar yapacağım”

Hannawald şöyle diyor: “Gençlik alanında bunu kolayca yaptım ve gerçekten çok şey kazandım. Kombine atlet olarak başlangıçta olmam gereken özel atlamada da kazandım. İşte o zaman herkesten biraz önde olduğumu fark ettim. Ama erkekler bölümünün tamamen farklı bir dünya olacağını fark etmem gerekiyordu. Bu yüzden bir vakada bunu düzeltmem uzun zamanımı aldı. Ama ikna olduğumda ve hedef doğru olduğunda beni ayıran şey nedir? : Her şeyi titizlikle sıraya koyarım ve başarana kadar da devam ederim.”