Tohum Kraker

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Tohum Kraker Tanımı İçin Gereçler

• 1 su bardağı yulaf ezmesi
  • Yarım su bardağı chia tohumu
  • Yarım su bardağı keten tohumu
  • 3 yemek kaşığı susam
  • 1 yemek kaşığı çörek otu
  • Yarım su bardağı ayçekirdeği
  • Yaklaşık 1 su bardağı su
  • Dilediğiniz baharatlar (kekik, kırmızı toz biber, sarımsak tozu koyuyorum yoksa bence 2 diş rendeleyin )
  • Tuz
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı (kabak çekirdeği de fazlaca yakışıyor bende yoktu olanları kullandım)
  • 2 yemek kaşığı kadar mısır unu (şart değil fakat kıtırlığını arttırdığını düşünüyorum)
Tohum Kraker Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Tüm tohumları ve suyu bir kaba alıp 10 dk kadar bekletiyoruz.
  2. Tuz, baharatları ve zeytinyağı da ekleyip karıştırıyoruz. Jelimsi bir kıvam alıyor.
  3. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine karışımı döküp kaşıkla incecik olana kadar düzelterek yayıyoruz. Bıçakla kareler olucak biçimde iz yapıyoruz.
  4. Daha evvel 160 derecede pişiriyorum lakin 175 derece ısıtılmış fırında daha âlâ kuruyor. (fanlı olursa daha düzgün olur)
  5. Kenarları üst gerçek kalkmaya başlayınca aykırı çevirip arkalarının da düzgünce pişmesini sağlıyoruz. Hedefimiz yakmadan kıtırlaştırmak.
  6. bir süre daha bu biçimde pişirip güzelce kıtırlaşınca fırından alıyoruz.
  7. Kavanoza kaldırıp uzun mühlet tüketebilirsinz. Tabi ki kalırsa???? materyalleri göz sonucu koyarak da yapabilirsiniz onları birbirine bağlayacak olan su ölçüsü fazlaca fazla olmasın kâfi ki. Afiyet olsun ????.
Tohum Kraker Tanımı Fotoğraflı Yapılışı