Tour de France'ta karbonmonoksit dopingi mi var? Bisiklet yıldızı Pogačar bu konuda yorum yapıyor

Beykozlu

New member
Tadej Pogačar Tur'a istediği gibi hükmetti. Ancak son zamanlarda muhteşem performanslarının arka planıyla ilgili sorular artıyor. Sorulardan biri alışılmadık bir yöntemdi.

Alexander Kohne Nice'den bildiriyor

Korsan atkısı takan bir adamın bu kadar baskın olduğu son zaman, Tadej Pogačar'ın geçen Pazar günü Tour de France sırasında bisikletini Plateau de Beille'e sürüklediği zamandı, sahnelerin çoğu çeyrek asır öncesini hatırlatıyordu. Ve bu şüpheciliğe yol açıyor.

Başörtüsü nedeniyle “Korsan” olarak anılan efsanevi Marco Pantani gibi, Pogačar da Pireneler'deki ünlü kış sporunun son birkaç kilometresinde uçuyormuş gibi görünüyordu. Genel zafer mücadelesindeki en büyük rakibi olan Danimarkalı Jonas Vingegaard, Slovenyalının bitişe 5,4 kilometre kala belirleyici başlangıcını şaşkınlıkla izledi.

FRANSA'DA BİSİKLET/

Resmi büyüt

Marco Pantani (ön tarafta, burada Erik Zabel'in yanında): İtalyan sporcu 1998'de Tour de France'ı kazandı ve 2004'te kokain aşırı dozundan öldü. (Kaynak: Eric Gaillard)

Uzun zamandır hiç kimse Tur'a Pogačar kadar hakim olmadı. 25 yaşındaki sporcu 21 etabın altısını kazandı ve neredeyse tüm hız rekorlarını kırdı. Bunlar arasında 1998'de bisiklet dopinginin zirve yaptığı dönemde finalde Pantani'den yaklaşık 40 saniye daha hızlı olduğu Plateau de Beille de vardı.

Elbette, profesyonel bisikletçilik o zamandan beri gelişti ve genel olarak daha hızlı hale geldi. Ancak Pazar günü Monako'dan Nice'e kadar olan son etapta Tur'daki üçüncü genel zaferini elde eden Pogačar, muhteşem performansları hakkında hala birçok soruya katlanmak zorunda.

Çünkü: Bu haftadan itibaren, ilk bakışta tuhaf görünen bir konu Tour ortamında odak noktasına oturdu: Karbon monoksit ile performans artışı.

Neredeyse her yaz, mangal yaparken karbonmonoksit gazı zehirlenmesinden dolayı uykuda ölenlerin sayısı artıyor.

Ancak küçük dozlarda, kimyasal bileşiğin solunmasının performansı artırdığı söyleniyor çünkü kan yoluyla daha fazla oksijen taşınabiliyor – yüksek irtifa eğitim kampına benzer şekilde. En azından 2020'den kalma bir çalışmanın sonucu bu.

• Fransa Turu: Tüm aşamalar tek bakışta
Bayreuth Üniversitesi'nden Profesör Dr. Walter Schmidt, ARD spor programında “Bu tartışmanın ancak şimdi gündeme gelmesine şaşırdım,” dedi. Spor doktoru, bahsedilen çalışmada önemli bir rol oynadı. Karbon monoksit solunmasının elit sporda bir rol oynayabileceğini ilk kez 20 yıl önce duydu.

“Benim ve bu alanda çalışan herkes için bu dopingdir,” diye ekledi Schmidt, gerekçe olarak üç kriteri gösterdi: “Performansı artırır, tehlikelidir ve sporun kurallarına aykırıdır. Bu yöntem üç kriteri de karşılıyor.”

Video | Tour de France bisikletçisi böyle besleniyor

Kaynak: t-online

Bu yöntem Tur'da resmi olarak kullanılmıyor. Ancak, “Escape Collective” adlı web dergisinin araştırmasına göre, birkaç üst düzey takım, yüksek irtifa eğitim kampının etkilerini ölçmek için sözde karbon monoksit solunum cihazına sahip olduklarını kabul etti. Sürücüler bunu kampların başında ve sonunda kullandılar. Bu, Dünya Anti-Doping Ajansı'nın (WADA) düzenlemeleri uyarınca yasak değildir.

• Tur skandalı: Seyirci sürücüye cips fırlattı
Ancak cihazlar farklı şekilde de kullanılabilir: Eğer uzun bir süre boyunca az miktarda karbon monoksit gazı solunursa, tarif edilen performans arttırıcı etkiler ortaya çıkabilir; tıpkı yüksek irtifadaki bir eğitim kampında olduğu gibi, yüksek irtifada olmadan da.

“Bunun hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Her zaman arabaların egzoz borularından çıkan şey olduğunu düşünürdüm. Belki de sadece eğitimsizim,” dedi Tur hakimi Pogačar Salı günü. Takımı BAE daha sonra karbon monoksit solunum cihazı kullandığını itiraf etti – performansı artırmak için değil, sadece sürücülerin eğitim kamplarına nasıl tepki verdiğini belirlemek için.