Türk Baklavası Cevizli (Azeri)

Leila

Global Mod
Global Mod
Türk Baklavası Cevizli (Azeri) Tanımı İçin Gereçler

Hamur için

• 800 gr un
  • 1.5 su bardağı su
  • 3 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı tuz
Şerbeti

• 1 kg şeker
  • 4 su bardağı su
  • Yarım limon
  • Sonda 400 gr tereyağı
İçi için

• 300 gr ceviz
Türk Baklavası Cevizli (Azeri) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle hamurumuzu hazırlayalım. Bir kaba 3 yumurtayı kırıp 1 tatlı kaşığı tuz ek edip karıştırıyoruz.
  2. daha sonra 1. 5 bardak suyu ek edelim.
  3. daha sonra öncelikke unun yarısını karışdırdıkdan daha sonra öbür yarısını ek ediyoruz.
  4. Hamuru 15 dakika yogurdukdan daha sonra üzerine mutfak havlusu örtüyoruz.
  5. Yarım saat 1 saat dinlenmeye. Bu sırada bizde şerbetimizi hazırlayalım.
  6. Evvel şekerimizi daha sonra 4 bardak suyumuzu ek edelim.
  7. Biraz karışdırdıkdan daha sonra kaynayinca yarım limonun suyunu ek edelim.
  8. Karıştırıb ocakdan kaldıralım.
  9. Hamur oldukdan daha sonra hamuru evvel 2 yere daha sonra onlarıda 20 yere bölelim.
  10. Ceviz büyüklüyünde olucaklar. Toplamda 40 tane.
  11. daha sonra evvela unla biraz açdikdan daha sonra nişastayla açalım. (yufka açmayı en yeterli türkler bilir baklava yufkası ben kendimce bu biçimde yapıyorum)
    ☺
  12. Tepsiyi yağlayalım daha sonra 20 yufkayı yağlamadan tepsiye dizelim, üzerine cevizlerimizi koydukdan daha sonra ek edeceyimizi 20 yufkayı her kezinde eritdiyimiz tereyağını ek ederek koyuyoruz.
  13. Sonda baklava formunda kesip üzerine eritfiyimiz 400 qr tereyağının hepsini ek ediyoruz.
  14. Evvelden ısıtdığımız 180 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirelim daha sonra çıkarandan 2-3 dq daha sonra üzerine şerbet ek edelim.
  15. Üzerine isteye göre fıstık ve ya ben yapdiğım üzere rendelenmiş hindustan cevizini döke biliriz. Afiyyet olsun.
Türk Baklavası Cevizli (Azeri) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı