Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: Bu yılki 35 milyar dolarlık turizm geliri beklentimiz ellerimizi açıp turist beklemekle olmayacak, alanda kıymetli çalışma

Beykozlu

New member
Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, bu yıl turizm geliri beklentilerinin 35 milyar dolar olduğunu tabir etti.

Hürriyet müellifi Fatih Çekirge’ye konuşan Bakan Ersoy, 35 milyar doların nasıl hesaplandığını şu biçimde deklare etti:

“Önce birinci 40 gün göstergelerine bakıyoruz. Rezervasyonları inceliyoruz… Dünya genelinde kalkan kısıtlamalar hesaplanıyor. Uçuş güzergâhları. Kısıtlamaları kalkan ülkelerin Türkiye açısından turizm evvelarine bakılıyor… Hava trafiğindeki hızlanmanın Türkiye destinasyonu inceleniyor… Tanıtımdan aldığımız geri dönüşler. Birisi ‘Acaba bu sene nereye gitsem?’ dediği an Türkiye’yi gorecek biçimde bir tanıtım ağı kurduk… Bu ağı daima denetim edip yeniliyoruz. Ve datalar alıyoruz. İleri dönük rezervasyonların seyrine bakıyoruz… Bütün bunları grafikler halinde ortaya koyunca öngörülebilir bir sonuca varıyoruz. 35 milyar doları işte bu biçimde buluyoruz… Yani bilimsel datalarla… Sayılarla.

Yüzde 35 sayısının tutması şüphesiz ellerini açıp turist beklemekle olmayacak. Alanda kıymetli çalışmalar yapılıyor… (Nedir onlar?) Sadece otel ve konaklama değil, hizmet kapasitesini artırmak.

İşte size bir örnek, Antalya Havalimanı… Artık gelir artacaksa bir biçimde turist sayısı da artacak. bu biçimde Antalya’ya inen turist sayısı artacak. Biliyorsunuz Antalya epeyce değerli bir kapasite. Artık o limana gelen turist pasaport kuyruğunda saatlerce beklerse olur mu? Havalimanındaki pasaport banko oranını yüzde 30 artırdık. Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Beyefendi de talimat verdi. Pasaport polisi sayısı da arttırıldı. Birebir biçimde havalimanında önemli tadilat yaptık. Tuvaletlere kadar önemli kapasite artışı yapıldı…

Madem uçuş sayılarının artmasını bekliyoruz, bu biçimde alanlardaki yer hizmetleri de epey değerli. Yer hizmeti veren şirketleri tek tek aradım. Her birinden bordroları istedim. Yani geçen yıl kaç kişi çalıştırmış, bu sene ne kadar arttırmış… Şayet turizm gelirini arttıracaksak, bu cins temel takviye ve hizmetlerdeki kapasite artışını da görmeliyiz…”

Yazının tamamını okumak için .