Vişneli Cheesecake

Leila

Global Mod
Global Mod
Vişneli Cheesecake Tanımı İçin Materyaller

Alt taban için;

• 2 paket burçak bisküvi
  • 125 gram eritilmiş tereyağı yahut margarin
  • 1 avuç fındık
Kreması için;

• 300 gram labne peyniri
  • 1 yemek kaşığı tava yoğurdu yahut süzme yoğurt yoksa 2 kaşık kadar daha labne peyniri
  • 1 paket krema
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 4 yemek kaşığı un
  • 3 adet yumurta
  • 1 paket vanilya
Üzerinin sosu için:

• 2 su bardağı vişne
  • 6 yemek kaşığı şeker
  • 1 yemek kaşığı nişasta
  • 1 su bardağı su
  • 1 paket vanilya
Vişneli Cheesecake Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Sosu için; iki su bardağı vişne 1 yemek kaşığı nişasta 6 yemek kaşığı toz şeker ve 1 şu bardağı suyla yeterlice karıştırıyoruz daha sonrasında ocakta kaynatıyoruz.
  2. Kaynadıktan daha sonra ocaktan alarak üzerine 1 paket vanilya ekleyerek karıştırıyoruz ve kenarda dinlendiriyoruz.
  3. Ben vişneleri yazdan dondurucuya koymuştum onu kullandım siz dondurulmuş vişne yahut hazır meyve soslarından da alabilirsiniz öylede hoş oluyor.
  4. Doğrayıcıya 2 paket burçak bisküvi ve bir avuç fındığı geçiriyoruz. 125 gram erittiğimiz tereyağında ekleyerek bir cins daha çeviriyoruz 27 cm olan kelepçeli kalıbın kenarlarına ve tabanına yağlı kağıt yerleştirip, bisküvili karışımı içerisine döküyoruz.
  5. Bardağın tabanı ile güzelce bastırıp ve dolaba dinlenmeye bırakıyoruz.
  6. 2-mikser kabımıza 300 gram labne peyniri 1 yemek kaşığı süzme yoğurt 2 dk çırpıyoruz. Üzerine 1 paket krema 1 şu bardağı toz şekeri de ek edip, şekerin pütürlü haline gidene kadar yaklaşık 5 dk kadar çırpıyoruz.
  7. Yumurtalarıda ek ediyoruz ve devam ediyoruz son olarak 4 yemek kaşığı un ve 1 paket vanilyayı da ek ediyoruz ve çırpma sürecimizi sonlandırıyoruz.
  8. Dolapta soğuyan bisküvili karışımı alarak kalıbın altını aluminyum folyo ile kaplıyoruz ki yüksek derecede alt tarafı yanmasını önlemek için.
  9. Fırında üzeri yavaşça pembeleşinceye kadar 180 derecede, daha sonrasında dereceyi 100’e alıp 50 dakika daha pişiriyoruz. Toplamda 1 saat pişirmiş oluyoruz.
  10. 1 saat daha sonrasında şu biçimde bir salladığımızda içi sallanmıyorsa pişmiştir birden fırından çıkarmadan fırının kapağını açarak soğuyana kadar bekliyoruz yaklaşık 10 -20 dk daha sonrasında dışarı alıp güzelce soğutuyoruz.
  11. 1 gece dolapta dinlenirse daha lezzetli oluyor ben bekleyemedim uygunca soğuduğunda emin olduktan daha sonra vişneli sosuda dökerek servis yapana kadar dinlendiriyoruz. Benim fırınım üstü fazlaca altı az pişirdiği için ben daima denetim ederek pişirdim.
Not: Fırının kapağını pişirme boyunca asla açmıyoruz ve fırının tabanına ısıya sağlam bir kasede şu bırakıyoruz ki cheesecakemiz kreması pişerken çatlamasın.

Vişneli Cheesecake Tanımı Fotoğraflı Yapılışı