Werder Bremenli profesyonel Niklas Schmidt zihinsel sorunları hakkında konuşuyor

Beykozlu

New member

Sadece birkaç ay önce, Bayern profesyoneli Benjamin Pavard, depresyonla mücadelesini kamuoyuna açıkladı. Şimdi başka bir oyuncu zihinsel problemlerinden bahsediyor.

Werder Bremen profesyoneli Niklas Schmidt, zihinsel sorunları için tedavi aradı. Bunu kulübündeki bir test maçı sırasında kamuoyuna açıkladı. Bremen’in Real Murcia’yı 2-0 yendiği maçın ardından Schmidt, “Büyük zihinsel sorunlarım vardı. Yakınınızdaki diğer insanlar sizin adınıza korkuyorsa, yardım almalısınız veya aile tavsiyesi almalısınız, onlar korksalar da korkmuyorsunuz” dedi. Şu anda bunu duymak istemiyorum.” Öyle yaptı. Hedefleri hakkında “Sadece kafamı boşaltmak ve yaşama sevincimi geri almak istiyorum” dedi.

Ayrıca takım arkadaşı Romano Schmid ve teknik direktör Ole Werner ile yaşadığı sorunlardan da bahsetti: “Sadece ondan kurtulmak istedim.” Bu konuda açıktılar.

“Maalesef hala tabu bir konu”

Şeffaflığıyla artık bu konudaki tabuyu yıkmak istiyor. Schmidt, Robert Enke örneğine atıfta bulunarak, profesyonel futbolda bile kimsenin sorunlarını “yeyip bitirmemesi” gerektiğini söylüyor. O zamanki Hannover 96 kalecisi depresyon geçirdi ve tedavi gördü, ancak bunu bir sır olarak sakladı. 2009 yılında intihar etti. Schmidt, “Bu konuda açık olmalı ve yardım almalısınız. Utanılacak bir şey yok. Maalesef bu hâlâ tabu bir konu,” diye devam etti Schmidt.

Kendisinin depresyondan muzdarip olup olmadığını bilmiyor. Çünkü onun için sorunları için belirli bir tetikleyici yoktu. “Çocukluktan geliyor, bunun üzerinde psikoloğumla çalışıyorum.” Schmidt, Bayern profesyoneli Benjamin Pavard hakkında bu sorundan bahsettiği bir raporda kendini yeniden bulduğunu söylüyor. Pavard, depresyonla mücadelesini yalnızca birkaç ay önce açıklamıştı.

Schmidt, sorunlarına rağmen performansını sürdürmek istiyor. Ben üzerime düşeni yapacağım ve talepleri karşılamaya çalışacağım” diyor.