“Yine de çoğumuz için aptalız”

semaver

New member
Inka Bause, GDR'deki yetiştirilme tarzını gizlemiyor – tam tersine. Sunucu, Almanya konusunda endişeli ve t-online ile yaptığı bir röportajda onu eleştiriyor.

AfD'nin yükselişi onu endişelendiriyor. Bu yüzden Inka Bause sessiz kalmaktan bıktı. t-online ile yaptığı bir röportajda sessizliğini bozuyor ve sorumlu politikacılar için net sözler buluyor, ama aynı zamanda kendi mesleğini de düşünüyor. Saksonya'da büyüyen 55 yaşındaki sunucu, meslektaşlarına seslerini yükseltmeleri ve eyaletteki yaklaşan seçimler konusunda net bir tavır almaları çağrısında bulunuyor.

t-online: Siz GDR'de büyüdünüz, Bayan Bause. Yeni federal eyaletlerin, yakın zamanda AB seçimlerinden sonra olduğu gibi, tamamen maviye boyandığını gördüğünüzde nasıl hissediyorsunuz?

İnka Bause:
Üzgündüm, depresiftim ve günlerce ne yapacağımı bilemez haldeydim. Ne yazık ki bu hiç de sürpriz değildi ve beklenen bir şeydi. Almanya'da çok seyahat ediyorum – gözlerim açık ve her zaman insanlarla konuşmaya ilgi duyuyorum. Belirli bir grup profesyonele tam olarak bunu tavsiye ederim. Bir sonraki düzenli federal seçime çok az zaman kaldı.

Ülkemizdeki politikacılardan mı bahsediyorsunuz? Oysa onlar vatandaşlarla ne kadar sık doğrudan diyalog kurduklarını vurguluyorlar. Siyasetçilerin insanların kaygılarını ve ihtiyaçlarını yeterince ciddiye almadığını düşünüyor musunuz?

Evet, hasar verildi. Şimdi büyük ölçüde değersizleştirilmiş bir neslin çocuklarıyla uğraşıyoruz. Sadece bir örnek: Dortmund'da yaşayan teyzem bir süre temizlikçi olarak çalıştı ve iki çocuğu büyüttü, amcam bir madende çalıştı. Bir noktada, ikisinin de kendi evleri ve iyi bir emeklilik maaşı veya şirket emeklilik maaşı vardı. 60 yaşında, hayat sigortaları ödendi.

Ne demek istiyorsun?

Doğu'daki bu nesle bir bakın. Şirket emekliliği mi? Hangi şirket? Tasfiye edildi! Hayat sigortası mı? Niente.

Ama Bitterfeld'da aynı zamanda ev miras kalanlar da var.

Evet, ama Batı standartları olmadan ve sıfır yeniden satış değeriyle. Oraya kim gitmek ister ki? Ve sonra duyuyorum: Neden Duvar yıkıldıktan sonra Batı'ya gitmediler? Çünkü paraları yoktu, çok yaşlıydılar, çünkü memleketlerini, sosyal çevrelerini terk etmek istemiyorlardı, çünkü artık ihtiyaç duyulmayan, Batı'da var olmayan bir meslek öğrenmişlerdi? Doğu'dan araba tamircisi, vergi dairesinde sekreter? Babama Doğu melodileri besteleyeceği söylendi…

İnka, 1991'de babası Arndt Bause ile birlikte

İnka, 1991'de babası Arndt Bause ile birlikte (Kaynak: imago stock&people)

Inka Bause'nin babası 1970'lerde ve 1980'lerde GDR'de başarılı bir hit ve pop bestecisiydi. 2003 yılında 66 yaşında öldü.

Peki AfD'nin yeni federal eyaletlerdeki başarısının açıklaması bu mu?

Bu yapı, zor zamanlarda ve krizlerde insanların endişeleri ve korkularıyla güçleniyor. Bir şekilde bu tehdit edici derecede tanıdık geliyor. Ama çok önemli: Birçok Doğu Alman'ın yaklaşık 35 yıldır yanlış gittiğine inandığı her şey, kökleri ve en büyük bağışçıları Batı'da olan Mavi Parti'ye oy vermeyi haklı çıkarmaz. Seçimde hoşnutsuzluğunuzu göstermenin başka yolları da olurdu – “Herkesin Refahı ve Mutluluğu İçin İnsan Dünyası” veya “Geleneksel Tıbbi Gençleştirme Araştırmaları Partisi” gibi küçük partilere oy vermek daha iyi olurdu.

“Çiftçi Eş Arıyor”a yaklaşık 20 yıldır ev sahipliği yapıyorsunuz. Birçok şehir sakininin kırsal yaşama olan saygısını kaybettiğini ve bunun siyasi yabancılaşmaya katkıda bulunduğunu düşünüyor musunuz?

Sadece kırsal yaşamdan değil… Yabancılaşmanın kökü her zaman ilgisizlik, bilinmeyene duyulan korku ve başkalarının çalışmalarına saygısızlıktır. Genel olarak, etrafımızdaki insanlara olan ilgimizi kaybettik. Bir hayvanı türe uygun bir şekilde yetiştirmek ve bir tarlayı işlemek için ne kadar çaba gerektiği kimin umurunda? Öyleyse yulaf sütü neden inek sütünden, vegan et ikamesi neden şinitzelden daha pahalı? Ve neden Caipi için nane almayı unuttuğum için bir başkasının ilçenin yarısını bir hiç uğruna bisikletle geçmesine izin veriyorum?

“Piyasa kendini düzenler” sloganından pek hoşlanmıyorsunuz sanırım…

Bir hükümetin halkını korumasını ve düzenlemelerle müdahale etmesini bekliyorum. Topraktaki glifosat, hayvan yemindeki çok fazla antibiyotik ve sudaki plastikle ne işim var? Birisi bunları benim için düzenler ve yasaklarsa zorbalığa uğradığımı hissetmiyorum. Hepimiz sistemin bir parçasıyız.