ZDF muhabiri Amelie Stiefvatter annesinin ölümünü bildirdi

semaver

New member

Amelie Stiefvatter, 2024 Avrupa Şampiyonası'nda ZDF için çalışacak. Peki o zamana kadar kariyeri nasıldı ve muhabirin özel hayatı nasıldı?

Amelie Stiefvatter ile birlikte ZDF'nin elinde bu yıl Avrupa Futbol Şampiyonası'nı takip edecek sporsever bir muhabir var. Bu önemli olaya ek olarak, kariyeri birçok başka olayla da doludur; ancak kaderin darbeleri de onun hayatını şekillendirmiş ve kariyer yolunu etkilemiştir.

Stiefvatter, 28 Haziran 1990'da Berlin'de “çok müzisyen bir ailede” dünyaya geldi. T-online ile yaptığı röportajda “Bu yüzden spora başlamam tuhaftı” diyor. Gençliğinde “binlerce farklı kulübü” vardı ve judo, yüzme, dans, atlama ve voleybol gibi sporları denedi. “Küçük yaşlardan beri sporla her zaman ilgilendim.”

Ayrıca “medyayla ilgili bir şeyler yapmak istediğini” her zaman biliyordu. 2009 yılında liseden mezun olduktan sonra iş ve seyahat için Avustralya'ya, ardından Amerika çalışmaları, Doğu çalışmaları, gazetecilik ve iletişim bilimleri okumak üzere Viyana'ya gitti. Avusturya'yı seçti çünkü annesi Tirol'lüydü ve ülkeyi tanımak istiyordu.

Orada köklerine yaklaşmaktan fazlasını bekliyordu. Stiefvatter, Avusturyalı yayın kuruluşu ServusTV'de işe girdi ve serbest çalışmaya başlayıp kendi film yapım şirketi “Amovie”yi kurmadan önce orada birkaç yıl muhabir ve film yapımcısı olarak çalıştı. Fransız futbolcu Thierry Henry ile yaptığı röportajın yanı sıra, bu onun kariyerinin en önemli anıydı ama üzücü bir geçmişe sahipti.

T-online'a şunları söylüyor: “Serbest mesleğe adım atmamı tetikleyen şey annemin çok hastalanmasıydı. Kansere yakalanıp ölmesiydi” ve şöyle açıklıyor: Beni değiştiren dramatik bir deneyimdi.” Annesiyle birlikte olabilmek için Stiefvatter hastalığı sırasında ServusTV'deki işinden ayrıldı.

Daha sonra annesinin ölümünün kendisini ne kadar etkilediğini şöyle açıklıyor: “O kadar çabuk ölünce yer altımdan çekildi ve artık dünyayı anlayamıyordum.” Ancak o dönemde ölüm konusuyla proaktif bir şekilde ilgilenmesine ve konuya dikkat çekmek için sosyal ağlarını kullanmasına yardımcı oldu.

Diğer işleri de aynı şekilde hallediyor. Stiefvatter'a rahim zarının rahim boşluğu dışında patolojik büyümesi anlamına gelen endometriozis teşhisi konuldu. Hastalık nedeniyle uzun süredir şiddetli ağrılar çeken kadının tanısı ancak endoskopi sonrasında konulabildi.Ciddi bir şey değil, tedavi edilebilir ve şu anda çok daha fazla araştırma yapılıyor. Bunun artık tabu bir konu olmaktan çıkması harika bir gelişme” diyor. Ayrıca teşhisi Instagram hesabından da aktarıyor.

Annesinin ölümünden sonra Stiefvatter kalıcı bir pozisyona dönmemeye karar verdi. Bunun yerine kendi yapım şirketini kurarak “kendi bebeğini dünyaya getirmek” istedi. Ayrıca diğer mesleki taahhütleri de üstlendi. Örneğin, 2021 Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında “Tigerenten Club” ve Magenta TV'ye ev sahipliği yaptı. Ağustos 2022'den bu yana “ZDF Morning Magazine”de spor haberlerini yapıyor ve şu anda kamu yayıncılığında 2024 Avrupa Şampiyonası muhabiri olarak görev yapıyor.