“Anne olmak, gelecektir”

Beykozlu

New member
Bir gündüz nesli projesinde bir ortaya geldiniz. Proje geldiğinde ve daha sonrasında tanıştığınızda ahenginiz nasıl oldu?

S.S.:
Uyumlu ve rahat bir ikili olduk. Yalnızca kayıt esnasında değil; gerçek hayatta da yeterli anlaşıyoruz. Genel olarak eğleniyoruz diyebilirim. Çok ağır çalışıyoruz ve her an daha güzelini nasıl yapabiliriz diye kanılarımızı paylaşıyoruz.

E.G.: Selin’le birinci sefer deneme çekiminde tanıştım ve o anda epeyce hoş bir ahenk sağlayacağımızı hissettim. Setteki birinci sahnemiz epey hoş başladı. Selin; epeyce sıcak, cana yakın ve samimiydi. daha sonrasında arkadaşlığımız daha da gelişti. Onu epeyce seviyorum, nazar değmesin. Bilhassa Selin ve başka oyuncu arkadaşlarımla fazlaca hoş bir ahengimiz var. Herkese samimiyetleri ve arkadaşlıkları için epeyce teşekkür ediyorum.

G.I.D.: Çok hoş hissettim. Birinci tanıştığım vakit birtakım arkadaşlarımı yeterli tanıyamamıştım ve biraz huysuzdum. daha sonrasında grup ile tanıştıktan daha sonra uyumlu olduk.

Projeyle ilgili ne düşündünüz?

S.S.:
Birinci sefer ikiz kardeşi canlandırıyorum. kuvvetli ve naif kadınlarım var bu projede. Birebirler fakat aslında büsbütün farklılar. Okuduğum anda beni bir çok heyecanlandırdı. Oyun ortasında oyun var diyebilirim aslında. Gün geçtikçe öğreniyorum. Daha da benimsiyorum ve bu beni daha da heyecanlandırıyor.

E.G.: Öykünün beni en çok etkileyen tarafı dramatik olarak epey geniş bir yelpazesi olması, duygusal yoğunluğu epeyce güçlü ve güçlü olması. Canlandırdığım Murat karakteri fazlaca kuvvetli bir karakter, eşi Cemre’ye ve kızına fazlaca bağlı, fazlaca aşık bir adam. Kızının hayatta kalması için üst seviyede bir gayret vermesi, kızının hastalığı yüzünden ameliyat olana kadar onun sıhhatini, memnunluğunu hayatının merkezine koyması beni fazlaca etkiledi. Bu süreçte ani gelişen olaylar ve bunları kızına yansıtmadan kızı için büyük bir çabaya girmesi beni epey etkiledi. Murat karakterini hem dramatik olarak tıpkı vakitte duygusal olarak fazlaca zenginleştiren özellikleri var. Ben senaryoyu birinci okuduğumda Murat karakterinin yaşadıkları karşısındaki duruşu, bütün bu gerginliklerin içerisinde dik durarak kızını, ailesini ve işini hayatındaki her şeyi yönetmeye ve ayakta tutmaya çalışması; “Acaba ben bu biçimde bir durumda olsam Murat kadar üstesinden gelebilecek gücü bulabilir miydim?” sorusunu sordurmuştu. Bu sorunun yanıtını karakterle münasebetimi geliştirdikçe ve öyküye adapte pek yeni yeni bulmaya başladım. Murat bir bakıma kendimde fark edemediğim bir tarafımı fark etmemi sağladı.

G.I.D.: Çekimlerde eğleniyorum. Setteyken kimi vakit yoruluyorum, kimi vakit de yeni yerler gördüğüm için memnun oluyorum.

Her oyuncu için bir karşılığı vardır elbette lakin sizin için dramı oynamak güldürüye nazaran daha mı sıkıntı yoksa daha mı kolay?

S.S.:
Daha evvelki en uzun soluklu işim dramaydı ve her sahnede haz alabiliyordum. Asla sıkılmadım. Güldürü oynasam da tıpkı hazzı alabileceğime inandım daima. birebir zamandali birebir vakitte derin biri olabiliyorum. Tam bir ikizlerim aslında. Kendimi bu mevzuda asla kısıtlamıyorum. Senaryosunu sevdiğim, karakteriyle bütünleşeceğime inandığım işlerin ortasında olmak istiyorum.

E.G.: Ben oynadığım role ya da projenin çeşidine bakılırsa hangisi daha güç ya da kolay olarak bakamıyorum duruma açıkçası. İkisini de yaşamak, ortasında bulunmak farklı bir tecrübe. Matematikleri ne kadar farklı üzere görünse de zorlukları şimdi birebir. Dramanın da güldürünün de kendine has zorlukları ve keyifli biroldukca tarafı var. İkisini de tatmak ve yaşamak daha ön planda benim için.

G.I.D.: Bence dram oynamak güldürü dizisinde oynamaktan daha kolay. Daha evvel güldürü dizisinde oynamadım lakin dramın daha kolay olduğunu düşünüyorum. Çok küçükken “Kırmızı Oda” projesinde yer almıştım. Artık “Canım Annem”de oynuyorum.

Anne tanımı alabilir miyiz sizden?

S.S.: Öncelikle anne değilim lakin bir fiil 10 yıldır oyuncu anneyim diyebilirim. Çocuklarla bağlantım her vakit düzgün oldu. Ben de hala çocuğum tahminen de ondan. Anne olmak, doğurmak değildir. Anne olmak, empati kurabilmektir. Düşünsenize sana nazaran şekillenen bir birey var. Nasıl bir evlat istiyorsan o olman gerekiyor. Vicdanın ve sorumlulukların ile hayata bakışınla küçük bir sen geliyor meydana. Anne olmak, gelecektir.

E.G.: Anneyi sözlere sığdırmak güç benim için ancak diyebilirim ki anne, aldığım birinci nefes, gördüğüm birinci ağaç, toprağa bastığım birinci adım.

G.I.D.: Anne benim için fazlaca değerli. Anne deyince içim kıpır kıpır oluyor. Annemin varlığı beni fazlaca memnun ediyor. Annemi epeyce seviyorum.

Son olarak “Canım Annem”de izleyiciyi en epey etkileyecek nokta ne olacak?

S.S.:
“Canım Annem”, kuvvetli, okuduğumda sahiden etkilendiğim iki kardeşin bir ortaya getirdiği birbirinden büsbütün farklı yaşayan karakterlerin bir ortaya gelmesinden doğan bir kıssa. Ben her günümü yeterli bir anne, evlat, kardeş ve eş olmanın verdiği ağır hislerle geçiriyorum. her insanın kendinden bir modül bulabileceği, hayatta bu hoş hisler haricinde öbür hiç bir şeyin kıymetli olmadığını vurgulayan seyirciyi yakalayıp sürükleyeceğine inandığım, hayli sıcak, samimi bir öykü.

E.G.: Murat’ın öyküsü; kızına olan sevgisi, onu yaşatma azmi, eşine olan aşkı ve bağlılığı, süreç içerisinde kaybettikleri ve kazandıkları ile izleyiciyi fazlaca etkileyeceğini düşünüyorum. Tüm bunların yanında hayli varlıklı bir kıssa izleyecek seyircimiz. Öykünün her bir kesiminde etkilenecekleri birfazlaca olay bulacaklarına inanıyorum.