Antilopen Çetesi İsrail hakkındaki tartışmalı şarkıyla tartışma başlattı

semaver

New member

Alman rap üçlüsü Antilopen Gang yeni bir şarkı yayınladı. “Avrupa'da Ekim” başlığı sosyal ağlarda tartışma yarattı.

İslamcı Hamas'ın İsrail'e yönelik terör saldırısı 7 Ekim 2023'te gerçekleşti. Filistin terör örgütüne bağlı savaşçılar binden fazla insanı katletti, 200'den fazla kişiyi rehin aldı. Bunu İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırgan tepkisi izledi.

Bu, İsrail'in 1948'deki Bağımsızlık Savaşı'ndan bu yana en uzun ve en kanlı savaşıdır ve görünürde sonu da yoktur. Olaylar Almanya'da ve dünyanın diğer ülkelerinde Yahudi karşıtı tepkileri tetikledi. Ancak Almanca konuşulan müzik camiasından herhangi bir tepki gelmedi ve çok az sanatçı terörü kamuoyu önünde kınadı. Hip-hop grubu Antilopen Gang, yeni şarkısı “October in Europe” ile artık bir istisna haline geldi. Yalnızca çevrimiçi ortamda onayla karşılanmayan bir karar.

“Bugün en büyük Yahudi karşıtlarının tümü ırkçılık karşıtlarıdır”

Antilopen Çetesi geçmişte de müzikleriyle Yahudi düşmanlığına karşı net bir açıklama yapmıştı. Ancak Danger Dan, Koljah ve Panik Panzer etrafındaki rap üçlüsü kendilerini henüz “Avrupa'da Ekim”deki kadar net bir şekilde konumlandırmadılar. “O zamanlar failler çok çabuk ortadan kayboluyordu.

Bugün en büyük Yahudi karşıtlarının hepsi ırkçılık karşıtıdır, nefrete karşı ve barıştan yanadır.” “Ve Şansölye'nin sesi çok üzgün görünüyor. Daha sonra katillerle çay içiyor” ve “Ön kapılara Davud yıldızları sıkılıyor: Bu sözde İsrail eleştirisi mi?” sosyal medyada tartışma yarattı.

Antilopen Çetesi, Instagram kanallarında İsrail'deki etkinlikleri müzikal olarak hazırlamanın kendileri için neden önemli olduğunu açıklıyor. Grup, “Kasım ayında yeni şarkılar yazmaya oturduğumuzda, 7 Ekim tüm düşüncelerimizi ve konuşmalarımızı gölgede bıraktı” diye hatırlıyor.

Hip-hopçular stüdyoda çalışmaya başlarken, “Almanya ve Avrupa'daki Yahudi karşıtı koşullar” kötüleşmeye devam etti. Üçlü şöyle devam ediyor: “Bu konudan kaçınan herhangi bir şarkı girişimi bize yanlış ve önemsiz göründü; en azından diğer müzisyenlerin çoğunun etkileyici sessizliği göz önüne alındığında.”

“Irkçı propaganda tüm hızıyla devam ediyor” vs. “Derin etkilendim”

Ancak bu yaklaşımla rapçiler herkesten puan alamıyor. X hakkında “Avrupa'da Ekim”i eleştiren çok sayıda yorum var. “Antilopen Çetesi'nde ırkçı propaganda tüm hızıyla devam ediyor. Zaten yalan çıkan ya da kanıtlanamayan ne olursa olsun, Filistinliler onlarla birlikte teröristle eşdeğerdir.” “Dolayısıyla Antilopen Çetesi'ni dinlemek zaten suçtur.

Ama bu ne gereksiz şarkı?” ya da “Sonunda Alman soykırımı sevenler için bir film müziği var – tabii ki Antilopen Çetesi'nden, başka kim?” kısa mesaj servisinde okunabiliyor.

Ancak diğerleri için “Avrupa'da Ekim” tam kalbinden vuruyor. Şarkıyla anlaşıldığınızı hissediyorsunuz. “Bu metnin benim/bizim yaşam gerçeğimizi ve duygularımı ne kadar yansıttığını görünce suskun kaldım ve derinden etkilendim. Beni gözyaşlarına boğan sözleriniz için Antilopen Gang'a teşekkür ederim”, “Bu şarkı inanılmaz derecede önemli. En içten teşekkürlerimi sunuyorum” kalbim” ve “Um Açıkça söylemek gerekirse: Muhtemelen uzun zamandır duyduğum en cesur, en dürüst ve en iyi şarkılardan biri” gibi coşkulu yorumlar var.