Antonio Rüdiger'de İslamcılık tartışması: DFB yıldızı sessizliğini bozdu

Beykozlu

New member

Birkaç gün önce Antonio Rüdiger ve DFB'nin bir gazeteci hakkında şikayette bulunduğu açıklanmıştı. Şimdi ilk kez bu konuda yorum yaptı.

Milli oyuncu Antonio Rüdiger, bir gazeteciye suç duyurusunda bulunmasının ardından ilk kez davayla ilgili kamuoyuna konuştu ve aynı zamanda Ramazan ayının başında Instagram'da paylaştığı bir fotoğrafla jestini açıkladı. 31 yaşındaki oyuncu, İslamcı ve aşırıcı görüşlerden açıkça uzak durduğunu ifade etmesine büyük önem verdi.

Rüdiger, “Bir İslamcı olarak kendime hakaret edilmesine ve aşağılanmasına izin vermeyeceğim. Bu yüzden şikayette bulunmaya karar verdim” dedi. “Bild”e verdiği demeçte Rüdiger, “Bu, bir atmosfer yaratmak ve insanları bölmekle ilgili. Ben her zaman bunu yapacağım” dedi. Buna karşı kararlılıkla kendilerini savunun.”

“Bölünmeye ve radikalleşmeye platform yok”

Rüdiger, söz konusu fotoğrafın “bireyler tarafından asılsız suçlamalarda bulunmak için kullanıldığını” ifade ederek şunları söyledi: “Dindar bir Müslüman olarak inancımın gereğini yapıyorum ancak her türlü aşırılıktan ve İslamcılık suçlamasından kesinlikle uzak duruyorum. Şiddet ve terörizm kesinlikle kabul edilemez. Ben barış ve hoşgörüden yanayım.”

Fotoğrafta, Real Madridli profesyonel kendini parmağını kaldırmış halde gösteriyordu. “Kullandığım hareket, tevhit parmağı olarak adlandırılan harekettir. İslam'da bu, Allah'ın birliğinin ve eşsizliğinin sembolü olarak kabul edilir. Bu hareket, tüm dünyadaki Müslümanlar arasında yaygındır ve ancak son günlerde Federal Bakanlık tarafından kullanılmaya başlanmıştır. İçişleri Bakanlığı bunu bir kez daha sorunsuz olarak sınıflandırdı” dedi Rüdiger.

Rüdiger, “yetersiz ilgi nedeniyle, üçüncü taraflara paylaşımımı bölmek ve kutuplaştırmak amacıyla kasıtlı olarak yanlış yorumlama şansı verdiğini” itiraf etti. “Ancak bölünme ve radikalleşme için bir platform sunmayacak, bu yüzden iki başarılı uluslararası maçımızdan sonra net bir açıklama yapmaya karar verdim.”

Suç duyurusu yapıldı

Rüdiger ve Alman Futbol Federasyonu şu anda bir gazeteciye karşı yasal işlem başlatıyor. SID'nin her iki taraftan da teyit ettiği üzere Rüdiger, Berlin savcılığına suç duyurusunda bulundu ve DFB de durumu Frankfurt am Main Savcılığı'nın İnternet Suçlarıyla Mücadele Merkez Ofisi'ne (ZIT) bildirdi.

Rüdiger'in Berlin savcılığına yaptığı suç duyurusu SID'ye iletildi: Hakaret veya iftira, kışkırtıcı hakaret ve nefrete tahrik iddialarıyla ilgili. Rüdiger, Salı günü Hollanda'ya karşı oynanan uluslararası maçın hazırlıkları ve maç sırasında yorum yapmadı.