Astronot Alexander Gerst iyimser

Bilgin

Global Mod
Global Mod

Ay'da kalıcı bir üs, birçok insana hâlâ bilim kurgu gibi geliyor. Astronot Alexander Gerst için Ay artık sekizinci kıtadır.

Alman astronot Alexander Gerst, ayda kalıcı bir istasyon kurmayı planlıyor. Bilim kurguya benziyor mu? “Bilim kurgu – ama gerçekte!” dedi Gerst Pazartesi günü. “Bu Antarktika araştırmasına benziyor, tarihte buna bakabilirsiniz, çok paralel.

İkinci keşif dalgası ise aya bayrak dikmek için değil, bilim yapmak için gitmek. İlk başta bunu ileri geri uçtuğunuz bireysel görevlerde yapıyorsunuz, ancak daha sonra Antarktika'da olduğu gibi sürekli insanlı araştırma istasyonları da olacak, bundan çok eminim.”

Antarktika istasyonu da ıssız bir çölde, buz çölünde inşa edilecek. Bu başladığında birçok kişi kendine şu soruyu sordu: “Burada ne istiyoruz?” Ama orada gerçekten önemli bilim yapılıyor.

Köln'de ay görevleri için bir eğitim salonu inşa ediliyor

“Ay'da da durum böyle olacak. Antarktika'nın keşfettiğimiz yedinci kıtamız, Ay'ın da sekizinci kıtası olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu üç gün uzakta, üç günlük uçuş süresi var ve bunlar hakkında hiçbir şey bilmiyoruz.” henüz.”

Astronotların gelecekteki ay görevlerine hazırlanabilecekleri Köln'deki Avrupa Astronot Merkezi'nde şu anda bir “Luna” eğitim salonu inşa ediliyor. Gerst, “Tam burada burnumuzun dibinde inşa ediliyor” dedi. “Zaten tamamlama töreniydi. Salon güzel görünüyor, orada onbinlerce ton simüle edilmiş ay taşı var.

Buradaki fikir şu ki, tüm uluslararası ortaklar – astronotlar – aslında aya uçmadan önce bizimle eğitim alıyorlar, çünkü burası, dünyanın herhangi bir yerindeki ay durumunu (yüzey, radyasyon vb.) en gerçekçi şekilde yeniden oluşturabileceğiniz yerdir.”

Gerst: “Sen büyük bir şeyin parçasısın”

Gerst'in kendisi de yaklaşan ay görevlerine katılmaya aday, ancak ilk uçuşlar henüz Avrupa'nın katılımıyla planlanmadı. ABD uzay ajansı, “Artemis” programı kapsamında, 2022 sonunda gerçekleştirilen başarılı ancak insansız testin ardından, yaklaşık on gün sürecek olan “Artemis 2” görevinde üç erkek ve bir kadının ayın etrafında dönmesini istiyor.

Daha sonra “Artemis 3”te astronotlar yarım asırdan uzun bir süre sonra ilk kez bir kadın ve beyaz olmayan bir kişi de dahil olmak üzere aya yeniden ayak basabildiler.

Astronot adaylarından oluşan yeni bir grubun eğitimi, Pazartesi günü Köln'deki Avrupa Astronot Merkezi'nde düzenlenen bir kutlamayla tamamlandı. Fransız Sophie Adenot, İspanyol Pablo Álvarez Fernández, Kuzey İrlandalı Rosemary Coogan, Belçikalı Raphaël Liégeois ve İsviçreli Marco Sieber mutluydu.

“Sen büyük bir şeyin parçasısın”

Gerst, temel eğitimi tamamlamanın astronot olmak isteyen herkes için büyük bir an olduğunu, çünkü bir uzay görevinin artık gerçekten ulaşılabilir olduğunu anladığınız söyledi. “Birdenbire büyük bir şeyin parçası olduğunuzu fark ediyorsunuz. Bu yüzden bu bir astronotun hayatında önemli bir gün.”

Eğitiminize başladığınızda, buna hazır olup olmadığınızı gerçekten bilmiyorsunuz. Ama sonuçta şu açık: “Harika, bu benim attığım bir adım.” Bu onun hala iyi hatırlayabildiği harika bir duyguydu.