Atletizm efsanesi Ralph Boston için yas: “Yıkıldım”

Beykozlu

New member

Uzun atlamada dünya rekorunu birkaç kez geliştirdi. Ralph Boston 83 yaşında vefat etti.

Atletizm dünyası, en büyük uzun atlamacılarından birini kaybetmenin yasını tutuyor. 1960 Olimpiyat altın madalyalı Ralph Boston, Pazar günü 83 yaşında öldü.

Bu, ABD Atletizm Birliği USATF tarafından açıklandı. Dernek Instagram’da “Sporumuz, Ralph Boston’ın ölümüyle bir efsaneyi kaybetti.” Oğlu Todd, New York Times’a Boston’ın felç komplikasyonlarından öldüğünü söyledi.

“Perişanım”

1960 yılında Boston, 8.21 metrelik mesafeyle Jesse Owens’ın belirlediği 25 yıllık dünya rekorunu kırdı. Genel olarak, uzun atlamada rekoru altı kez iyileştirerek sonunda 8,35 metreye yükseltti. Rekor şimdi 8.95 metre, Mike Powell tarafından 1991’de Tokyo’da kırıldı.

1964’te Tokyo’daki Yaz Oyunlarında gümüş, dört yıl sonra Meksika’da bronz madalya kazandı. “Ralph Boston’ın ölümü beni mahvetti. Onu çocukken putlaştırdım ve hayatımda çok büyük bir etkisi oldu. Sesini ve desteğini özleyeceğim. Bir sporcu, savunucu ve akıl hocası olarak oyunu değiştirdi.” atletizm ikonu Carl Lewis Twitter’da yazdı.